W czwartym tygodniu marca przeważały lekkie wzrosty cen na krajowym rynku zbóż

Dane MRiRW pokazują, że ceny średnie krajowe sześciu zbóż, na jedenaście raportowanych, wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu 22-28.03.2021. Wzrosty ceny średniej były zróżnicowane i mieściły się w przedziale 0,4-3,4%. Największa skala wzrostu dotyczyła owsa paszowego (3,4% do 645 zł/t) i jęczmienia paszowego (1,8% do 839 zł/t).

Wśród drożejących zbóż była też pszenica konsumpcyjna (0,5% do 954 zł/t), ale o wzroście ceny średniej w kraju zdecydował tylko makroregion północno-zachodni. W przypadku ziarna kupowanego na paszę cena średnia w kraju spadła o pięć złotych do 972 zł/t, a o spadku zdecydowały niższe ceny skupu w makroregionie centralno-wschodnim i północno-zachodnim.

Obecne poziomy cen pszenicy są w kraju o 1/4, a kukurydzy o dokładnie 1/3 wyższe niż rok temu. Wszystkie zboża, oprócz żyta, notują też wieloletnie rekordy cen. Ceny żyta są teraz zbliżone do tych sprzed dwóch lat.

W analizowanym tygodniu zboża paszowe stanowiły 66% zakupów, w tym pszenica 38%, kukurydza 10%, pszenżyto 8% i żyto 5%. Udział pszenicy konsumpcyjnej w skupie wzrósł minimalnie w ciągu tygodnia i wyniósł 30%.

 

 

Patrz oferty na zboża na e-WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

 

Notowania zbóż na Matif:

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2020 i 2019.

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW