Unijna pszenica i rzepak zamknęły tydzień dużą stratą

Za nami tydzień z publikacją bardzo ważnych raportów i w konsekwencji szalonych zmian na giełdzie w Chicago. Czwartkowa sesja za oceanem (ostatnia w tym tygodniu) przyniosła realizację zysków po skokowym wzroście w środę, kiedy to soja i kukurydza podrożały o dzienny limit.

Przypominam, że w środę ukazały się gorsze od oczekiwań prognozy zasiewów kukurydzy i soi w USA. Przeceny dotyczyły w czwartek serii najbliższych, czyli tych na stary zbiór. Wyceny nowych zbiorów zamknęły dzień na plusie w obawie o napięty bilans w nowym sezonie. Amerykańska kukurydza i soja notowane są teraz w okolicy 7-8 letnich szczytów. 

Amerykańska pszenica znajduje się w trendzie spadkowym, a szacunki areału w USA przewyższyły oczekiwania i wskazują na 5% wzrost rok do roku.

W Paryżu zmienność notowań starych zbiorów rzepaku i zbóż pozostaje duża. Pszenica traci na wartości pod presją rosnących oczekiwań zbiorów na półkuli północnej.

Spadki na rynku unijnej kukurydzy są wolniejsze ze względu na uszczuplone globalne zapasy i wysokie notowania tego zboża za oceanem.

Bijący jeszcze niedawno historyczne rekordy rzepak (seria najbliższa) stracił w czwartek 20 euro i spadł poniżej 500 eur/t, opuszczając dołem zakres miesięcznej konsolidacji (trend boczny). Powodem czwartkowej przeceny były spadki na rynku canoli i kompleksu sojowego.

Dzisiaj (Wielki Piątek) giełda w Paryżu i Chicago jest nieczynna.

Tygodniowa zmiana notowań serii najbliższej:

Giełda w Paryżu:

  • Kukurydza: +0,4% (+0,75 eur/t);
  • Pszenica: -2,6% (-5,5 eur/t);
  • Rzepak: -2,4% (-12,25 eur/t).

Giełda w Chicago:

  • Kukurydza: +1,3%;
  • Pszenica: -0,4%
  • Soja:+0,1%
  • Śruta sojowa: +1,5%.

 

Zamknięcie sesji z 01.04.2021

 

Rzut oka na wykresy (zamknięcie z 01.04.2021):

 

Giełda w Paryżu:

 

 

 

Giełda w Chicago:

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com