Pogoda, chiński popyt i droga ropa wspierają wysokie ceny zbóż i oleistych

W Chicago kontrakty na zboża i soję podążają w kierunku styczniowych maksimów, a olej sojowy bije nowe wieloletnie szczyty. Problemy pogodowe wspierają wzrosty na rynku kukurydzy i oleistych. Przeciągające się opady deszczu na wielu terenach upraw brazylijskiej soi opóźniają zbiory, ale też powodują utrudnienia w transporcie. Wywołuje to efekt domina, ponieważ opóźniają się zasiewy kukurydzy, która wykorzystuje pola po zebranej soi, a co za tym idzie pogarsza się oczekiwana wydajność tego zboża. Mniejsza podaż brazylijskiej soi przekierowuje część popytu do USA, gdzie zapasy się wyczerpują.

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 24.02.2021

 

 

Drugim motorem napędowym jest bijąca kilkunastomiesięczne rekordy cen ropa, która ciągnie za sobą oleje roślinne, a w konsekwencji ceny nasion.

Kolejnym czynnikiem prowzrostowym jest rosnący stale popyt ze strony Chin. O ile Chiny od lat są największym importerem soi na świecie, to w tym sezonie będą również największym importerem kukurydzy (24 mln ton w porównaniu do 7,6 mln ton rok wcześniej). Państwo Środka podwoi również swój import pszenicy (z 5 do 10 mln ton) w tym sezonie, a spora jej część zastąpi drogą kukurydzę.

Notowania pszenicy rosną dzięki wzrostom na pozostałych rynkach. W kolejnych raportach USDA pokazuje rosnące wykorzystanie pszenicy na cele paszowe kosztem drogiej i mniej dostępnej kukurydzy. Ostatni atak siarczystych mrozów w USA mógł wyrządzić szkody w uprawach w południowych stanach, a dodatkowo obecne relacje cenowe mogą przekierować część areału pszenicy jarej na kukurydzę.

 

Giełda w Paryżu:

Notowania zbóż i rzepaku są teraz najwyższe od kwietnia-maja 2013 roku. Po słabych zbiorach w 2020 roku, także perspektywy dla nowych zbiorów rzepaku w UE i u jej wschodniego sąsiada są słabe. Mimo to notowania rzepaku opierały się trendowi wzrostowemu w drugiej połowie ubiegłego roku. Unijny rzepak nadrabia zatem zaległości korzystając z rekordowo drogiej canoli i niewidzianych od wielu lat cen olejów roślinnych.

 

Zmiany (%) notowań unijnego rzepaku i kanadyjskiej canoli w skali roku:

 

Notowania pszenicy i kukurydzy rosną śladem giełdy w Chicago. Rynek oczekuje na ożywienie unijnego eksportu pszenicy po wejściu w życie kolejnych ceł na eksport rosyjskiego zboża. Marcowe serie obu unijnych zbóż zbliżają się do ostatniego dnia obrotu, stąd zmienność w ich przypadku będzie pozostawać wyjątkowo duża. Dalsze terminy dostawy drożeją wolniej, ale i tak pszenica z nowych zbiorów (seria wrześniowa) zamknęła się wczoraj ceną 203,25 eur/t i przebiła minimalnie styczniowy szczyt.

Kukurydza z dostawą w listopadzie zakończyła środę na poziomie 188 eur/t, czyli tylko euro niżej od szczytu z 19-stycznia.

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com