W Paryżu zboża ustanowiły w poniedziałek nowe szczyty, ale w Chicago nadal obowązuje trend boczny

Unijne kontrakty na zboża z najbliższym terminem dostawy poprawiały w poniedziałek swoje wieloletnie maksima. Jednak rekordzistą wzrostów był wczoraj kanadyjski rzepak (+3,5%), który przekroczył na zamknięciu poziom 800 cad/t (seria najbliższa) i był najdroższy w historii.

Unijny kontrakt na rzepak stracił w poniedziałek symbolicznie na wartości, a jego wyceny oscylują od kilku sesji wokół 460 eur/t - najwyższe poziomy od I połowy 2103 roku (podobnie jak w notowaniach kukurydzy i pszenicy).

W Chicago wszystkie trzy główne kontrakty zaczęły tydzień od wzrostów (nadal pozostają one jednak w trendzie bocznym, znacznie poniżej maksimów ze stycznia). Tym razem pszenica była liderem po tym jak powróciły obawy o stan zasiewów ozimych w Teksasie. Ubiegłotygodniowe siarczyste mrozy mogły zagrozić nawet 30% zasiewów pszenicy w tym stanie, a wczoraj USDA pokazał w swoim raporcie pogorszenie kondycji upraw. W Teksasie 40% areału pszenicy ozimej zaliczono do dwóch najlepszych kategorii w porównaniu do 43% miesiąc wcześniej. Notowania pszenicy ciągnęły w górę ceny kukurydzy, która korzysta też z opóźnionych zasiewów w Brazylii.

Masowa podaż brazylijskiej soi nadal się opóźnia, co przedłuża okno eksportowe w USA. Do 19 lutego zebrano tylko 15% rekordowych zasiewów soi - połowę tego co zwykle. Wspiera to notowania giełdowe nasion. Na wyceny oleistych, ale też kukurydzy pozytywny wpływ wywiera ropa, ponieważ są ono wykorzystywane do produkcji drożejących biopaliw.

Giełda w Dalian (Chiny) również zaczęła tydzień od wzrostów po przerwie związanej z obchodami Nowego Roku.

 

Zamknięcie sesji z 22-02-2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com