Najnowsze szacunki Komisji Europejskiej potwierdzają słabe zbiory zbóż w UE, ale rekordowe w Polsce

W swojej listopadowej prognozie Komisja Europejska skorygowała o blisko 1 mln ton w górę tegoroczne zbiory pszenicy miękkiej w UE. Oczekiwana produkcja unijnej kukurydzy obniżona została do 60,41 mln ton (-0,1 mln ton w stosunku po październikowej prognozy).

Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż powinny wynieść (UE-27) tylko 273,85 mln ton, w porównaniu do 297,02 mln ton w 2019 roku. Oznacza to spadek o 7,8% w skali roku i 3,6% poniżej średniej pięcioletniej. Zbiory pszenicy miękkiej wyniosły 116,67 mln ton, w porównaniu z 132,15 mln ton w 2019 roku. Tegoroczna produkcja kukurydzy w UE (zbiory trwają) oceniana jest teraz na 60,41 mln ton (-14,2% r/r oraz -8,2% w stosunku do średniej).

 

Doskonałe zbiory zbóż odnotuje w tym roku Polska

Zdaniem KE zbiory zbóż w Polsce wyniosą 33,33 mln ton i będą o 15% lepsze od ubiegłorocznych i tyle samo od średniej pięcioletniej. O najlepszych w historii zbiorach zdecydowały doskonałe plony średnie i tylko w minimalnym zakresie wzrost areału przeznaczonego pod uprawę.  

Dużo wyższe od średniej zbiory dotyczą wszystkich gatunków zbóż i to w sytuacji mniejszego niż zwykle areału zasiewów kukurydzy i pszenżyta !

 

Produkcja zbóż w Polsce (w tys. ton):

 

Za rekordowe zbiory odpowiada wysoka wydajność z hektara, która w przypadku  pszenżyta, owsa i grupy "pozostałe zboża" była najwyższa od przynajmniej 2008 roku.

Średnia wydajność zbóż w Polsce z hektara:

 

Areał przeznaczony pod uprawę zbóż wzrósł w ostatnim roku minimalnie i przekroczył 7,9 mln ha. Jest to najlepszy wynik od 2009 roku.

Areał zasiewów zbóż w Polsce (w tys. ha):

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: Komisja Europejska