Ceny zbóż w kraju według MRiRW - pszenica najdroższa od lutego 2019 roku

W tygodniu kończącym się 15-go listopada większość zbóż podrożała w krajowych punktach skupu. Skala wzrostów ceny średniej była zróżnicowana i mieściła się w zakresie od ułamka procenta do trzech procent. Do grona najmocniej drożejących zbóż (średnio w kraju) należała pszenica konsumpcyjna (+3%) oraz pszenica paszowa i żyto konsumpcyjne - po (+2,3%).

W ciągu tygodnia cena średnia pszenicy konsumpcyjnej wzrosła do 853 zł/t (+25 zł/t), a ziarna paszowego do 843 zł/t (+19 zł/t). Oznacza to, że pszenica konsumpcyjna jest najdroższa od lutego 2019 roku.

Wśród taniejących zbóż najmocniej spadła cena owsa paszowego, z 592 do 554 zł/t (-6,4%). Znacznie mniej straciła na wartości kukurydza mokra (-2,7% do 416 zł/t).

Punkty skupu zdominowała kukurydza, która stanowiła 52% całego skupu. Drugim najczęściej przywożonym zbożem była pszenica, która łącznie (pasza i konsumpcja) stanowiła ponad 34% zakupów. 

 

Notowania pszenicy na Matif:

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2019 i 2018.

 

 Andrzej Bąk - eWGT

 Źródło: MRiRW