Lekka korekta spadkowa w notowaniach zbóż, ale kontrakty na oleiste pozostały na długoterminowych szczytach

W czwartek taniały kontrakty na pszenicę i kukurydzę po obu stronach Atlantyku. Spadki notowań pszenicy były jednak znacznie większe, ponieważ rośnie konkurencja ze strony australijskich eksporterów, którzy oferują pszenicę w niższych cenach, sprzedając znaczne ilości na rynkach Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. Notowania nasion oleistych pozostawały w czwartek na swoich długoterminowych maksimach (unijny rzepak jest najdroższy od stycznia).

Dane płynące z Rosji pokazują produkcję pszenicy na poziomie nawet 87 mln ton, czyli znacznie powyżej 83,5 mln ton prognozowanych w listopadzie przez USDA. Do tej pory Rosja wyeksportowała 20 z planowanych na cały sezon 2020/21 - 39,5 mln ton pszenicy. Obszar zasiewów tego zboża w Rosji wzrósł r/r, ale stan upraw przed zimą jest słaby (susza).

W USA tygodniowe dane eksportowe pokazały duży spadek zamówień na amerykańskie zboża i soję w ostatnim tygodniu, ale i tak w przypadku kukurydzy i soi były w górnym zakresie lub przewyższały oczekiwania analityków. Bardzo słaba sprzedaż eksportowa dotyczyła pszenicy (najgorszy wynik od początku sezonu).

Tygodniowe dane USDA o zamówieniach eksportowych netto (tydzień kończący się 12-listopada):

  • Kukurydza: 1,09 mln ton - to oznacza spadek o 43% w porównaniu ze średnią z 4 poprzednich tygodni;
  • Soja: 1,39 mln ton - wynik o 18% gorszy od średniej z 4 tygodni poprzedzających;
  • Pszenica: 192,40 tys. ton - spadek o 62% w stosunku do średniej z poprzednich 4 tygodni.

Rynek oczekiwał:

  • Kukurydza: 0,6-1,2 mln ton;
  • Soja: 0,6-1,2 mln ton;
  • Pszenica: 250-500 tys. ton.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji - 19.11.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com