Unijny rzepak zamknął wtorkową sesję najwyżej od stycznia tego roku

W Chicago kontrakty na kompleks sojowy (śruta, olej i soja) wspięły się we wtorek na 4-6-letnie szczyty. Soja korzystała we wtorek z miesięcznych danych na temat przerobu w USA. Członkowie NOPA w październiku zmiażdżyli rekordowe 185,245 mln buszli soi soi w USA (5,04 mln ton), przewyższając wszystkie szacunki analityków. Na niewielkim minusie dzień zamknęła tylko amerykańska pszenica (słabnący eksport z USA).

W Paryżu rzepak przekroczył wczoraj poziom 410 eur/t i był najdroższy od stycznia tego roku. W tym samym czasie kanadyjska canola była najdroższa od 2013 roku, a olej palmowy i sojowy tak drogie były ostatnio 6-8 lat temu.

Unijne kontrakty zyskiwały we wtorek (w poniedziałek lekko taniały), korzystając z trendu wzrostowego panującego na giełdzie w Chicago. Pszenica wspierana była rosnącym popytem eksportowym na unijne (w tym francuskie) ziarno, ale też przez drożejącą kukurydzę.

 

FranceAgrimer w swoim miesięcznym raporcie podniósł swoje szacunki francuskiego eksportu pszenicy poza UE, do 6,85 mln ton, z 6,7 mln ton przed miesiącem. Doprowadzi to do spadku krajowych zapasów pszenicy na koniec sezonu do niewielkich 2,5 mln ton (3,02 mln ton rok wcześniej).

Obszar zasiewów pszenicy ozimej wzrósł w Rosji (wysokie ceny), ale stan upraw przed zimą jest słaby (podobnie jak w USA) z uwagi na deficyt opadów w południowych regionach kraju.

Rosyjski SovEcon poinformował, że do 17 listopada zasiano 19,1 mln ha zbóż ozimych, w porównaniu z 18,1 mln ha w zeszłym roku. Jednak większość południowej Rosji pozostaje w okresie suszy. USDA klasyfikuje skumulowane opady atmosferyczne w tych regionach przez 2 miesiące jako najniższe lub drugie z najniższe w historii.

 

Na arenie międzynarodowej USDA poinformował wczoraj, w ramach dziennych raportów, o nowej sprzedaży eksportowej 195 tys. ton amerykańskiej kukurydzy do Meksyku.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 17.11.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com