Rzepak odrobił we wtorek część poniedziałkowej przeceny, a zboża zaliczyły w Paryżu nowe maksima

Wyższym cenom unijnych kontraktów na zboża sprzyjało dalsze cięcie szacunków zbiorów we Francji, która jest największym producentem zbóż w UE. We wtorek Francuskie Ministerstwo Rolnictwa po raz kolejny obniżyło prognozę produkcji głównych zbóż w kraju w tym roku. Szacowane zbiory pszenicy obniżono o 0,3 mln ton, do do 29,2 mln ton (w 2019 roku było to 39,6 mln ton).

Zmniejszono także prognozy dotyczące produkcji kukurydzy i jęczmienia - odpowiednio do 13,8 mln ton (-0,6 mln ton) i 10,5 mln ton (-0,5 mln ton). Oznacza to, że spodziewane zbiory kukurydzy we Francji mogą przekroczyć poziom z poprzedniego sezonu o 6%, a zbiory jęczmienia przekroczyły o prawie 1/4. Nie zostały zmienione szacunki zbiorów rzepaku, nadal wynoszą one 3,3 mln ton (3,5 mln ton w 2019 roku).

Ceny unijnej kukurydzy rosną też śladem wyższych cen tego zboża na Ukrainie, gdzie zbiory opóźniają się z powodu deszczowej pogody, a produkcja gwałtownie spadnie (do nawet 33 mln ton).

Rzepak skorzystał wczoraj z odbicia na rynku kompleksu sojowego i ropy. Po poniedziałkowej przecenie o blisko 6 euro, we wtorek seria listopadowa odrobiła połowę tej straty.

Giełda w Chicago:

Po sporej realizacji zysków w poniedziałek, fundusze hedgingowe ponownie kupowały wczoraj kontrakty na kukurydzę i soję. Soja uzyskała też wsparcie w tygodniowych danych eksportowych. Brak było jednak nowych dziennych zakupów ze strony Chin.

USA - (13.10.2020) Raport o tygodniowych wysyłkach eksportowych pokazał spadek załadunków kukurydzy i pszenicy (ciągle były lepsze niż przed rokiem), ale wzrost w przypadku soi.

Warto zauważyć, że w tym sezonie amerykański eksport zbóż (szczególnie sorgo i kukurydzy) oraz soi mocno wyprzedza tempo z początku sezonu 2019/20.

 

USDA poinformował we wtorek rano (w systemie dziennym) o prywatnej sprzedaży eksportowej 110 tys. ton kukurydzy do Meksyku.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji - 13.10.2020:

 

Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu (zamknięcie z 13-10-2020):

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com