Rzepak mocno traci na wartości śladem olejów roślinnych

W czwartek przeceny powróciły na globalny rynek akcji. Spadały wczoraj główne indeksy w Azji i w Europie i dopiero amerykańska sesja przyniosła lekkie odbicie i poprawę nastrojów. Do grupy taniejących aktywów należały nasiona oleiste i oleje roślinne. Głównym czynnikiem powodującym spekulacyjną sprzedaż jest powrót obaw o globalny popyt w związku z powrotem II fali pandemii koronawirusa. Warto mieć świadomość, że fundusze hedgingowe zajmowały dużych rozmiarów długą pozycję w amerykańskich zbożach i kompleksie sojowym (grały na wzrosty).

Kolejny czynnik spadkowy wynika z postępujących w USA zbiorów kukurydzy i soi. W tym tygodniu żniwa powinny mocno przyspieszyć po wolnym początku.

O ile unijna kukurydza prawie nie reaguje na presję spadkową płynącą z Chicago (pszenica tyko w małym stopniu), to korelacja notowań rzepaku z olejami roślinnymi jest bardzo duża. Stąd liderem spadków unijnych kontraktów jest właśnie rzepak. Notowania najbliższej serii nasion spadły w pobliże 380 eur/t z 395 eur/t w miniony piątek (18-09-2020). Rzepak zniwelował tym samym ubiegłotygodniowe silne wybicie.

 

USA - sprzedaż eksportowa

Tygodniowe dane eksportowe USDA były w dolnym zakresie oczekiwań dla kukurydzy i pszenicy, ale lepsze od szacunków rynkowych w przypadku soi. Pierwszy raz od 14 dni Chiny nie kupiły w czwartek żadnej partii amerykańskiej soi.

USA - tygodniowe zamówienia eksportowe netto w tygodniu kończącym się 17-go września 2020:

  • Soja: 3,195 mln ton (w tym 1,879 mln ton zakontraktowały Chiny);
  • Kukurydza: 2,139 mln ton (w tym 0,566 mln ton kupiły Chiny);
  • Pszenica: 351,20 tys. ton.

Oczekiwania w stosunku do tygodniowych zamówień netto:

  • Soja: 2 - 3 mln ton;
  • Kukurydza: 1 - 1,8 mln ton;
  • Pszenica: 250 - 600 tys. ton.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 24.09.2020:

 

Uwaga! Do tabeli dołączono notowania kontraktu futures na malezyjski olej palmowy (usd/t).

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com