Pogłębia się korekta spadkowa na giełdowym rynku zbóż i oleistych

Kontrakty na amerykańskie zboża i kompleks sojowy (wyjątek śruta sojowa) tanieją po tym jak zamknęły poprzedni tydzień na długoterminowych maksimach. Spadki wynikają z rozkręcających się w USA zbiorów kukurydzy (8% zaawansowania) i soi (6% zebrano do niedzieli), ale też z powrotu obaw o globalny popyt w obliczu II fali pandemii koronawirusa. Jednocześnie umacniający się dolar pogarsza konkurencyjność amerykańskich dostawców pszenicy na rynku eksportowym.

Unijne kontrakty na zboża tracą nieco śladem ich amerykańskich odpowiedników. Wprawdzie kukurydza zamknęła środę na lekkim plusie, to jednak dzisiaj (czwartek) zarówno kukurydza jak i pszenica tanieją. Nadal jednak obydwa kontrakty pozostają jednak w pobliżu piątkowych kilkumiesięcznych szczytów.

Znacznie większa korekta spadkowa dotyka unijnego rzepaku. Od maksimów z ubiegłego tygodnia rzepak dzieli już kilkanaście euro, a dzisiaj kontynuowane są spadki. Przecena nasion wymuszona została przez rynki zewnętrzne. Mocno tanieją w tym tygodniu oleje roślinne, połowę ubiegłotygodniowego wybicia straciła też ropa. Wszystko to przez obawy związane z szerzącą się epidemią Covid-19.

 

Zamknięcie środowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 23.09.2020:

 

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 23-09-2020): 

 

Giełda w Paryżu:

 

 

 

Giełda w Chicago (grupa CME):

 

Kontrakt na malezyjski olej palmowy (usd/t):

 

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com