Notowania wybranych kontraktów futures z godziny 13:45 - piątek, 11-09-2020:

W piątek o 18:00 naszego czasu USDA opublikuje swoje miesięczne prognozy, które wyznaczą kierunek notowań na kolejne tygodnie.

Analitycy oceniają, że USDA pokaże średni plon kukurydzy na poziomie 178,3 buszli/akr, czyli o 3,5 buszla/akr mniejszy od szacunków z zeszłego miesiąca. Oczekuje się, że średni plon soi spadnie o 1,5 buszla/akr, do 51,8 buszli/akr. Z powodu suszy i huraganu (z 10 sierpnia) amerykańskie uprawy mocno ucierpiały w ostatnich tygodniach. Przypominam, że sierpniowa prognoza obu plonów była rekordowa, a mimo to w dniu publikacji (12.08.2020) rozpoczął się gwałtowny rajd w górę notowań zbóż i soi, który trwa do teraz.

Nie zdziwiłbym się gdyby publikacja wpłynęła na zmianę obecnego trendu na spadkowy. Chyba, że cięcia amerykańskiej produkcji kukurydzy i soi będą znacznie większe niż oczekuje rynek. Za parę godzin przekonamy się czy ponownie sprawdzi się powszechnie znana i stosowana zasada rynkowa "kupuj pogłoski, a sprzedawaj fakty". Inwestorzy finansowi, którzy zajmują długą pozycję w kukurydzy, soi i pszenicy (Chicago) mogą uznać, że nie da się dalej "grać na wzrost cen" w sytuacji gdy za chwilę zaczną się zbiory głównych amerykańskich upraw. Chiński popyt może już nie wystarczyć do utrzymania obecnego trendu.

 

Notowania wybranych kontraktów futures z godziny 13:45 - piątek, 11-09-2020:

Andrzej Bąk - eWGT