Kontrakty na zboża i soję rosły na dzień przed publikacją amerykańskich prognoz

Unijne i amerykańskie kontrakty na zboża zamknęły czwartek wzrostem notowań. Kukurydza w Chicago wybiła się z zakresu tygodniowej stabilizacji i ustanowiła nowe wielomiesięczne maksima. Unijny kontrakt na kukurydzę z nowych zbiorów powrócił w okolice kilkumiesięcznych maksimów z końca sierpnia.

Amerykańska pszenica odrobiła w czwartek część wrześniowej ciągnąc w górę notowania unijnego kontraktu. W Paryżu termin grudniowy (seria wrześniowa wygasła wczoraj) w ciągu dnia przekroczył poziom 190 eur/t, by zamknąć sesję tylko nieco poniżej.

Soja skorzystała z kolejnego zakupu sporej partii nasion przez Chiny i zamknęła 12 sesję z rzędu na plusie. Notowania soi są najwyższe od ponad dwóch lat.

Unijny rzepak stracił na wartości w czwartek pod presją taniejącego oleju palmowego i ropy.

 

Dzisiaj wieczorem (18:00 naszego czasu) USDA opublikuje swoje miesięczne prognozy, które wyznaczą kierunek notowań na kolejne tygodnie. Nie zdziwiłbym się gdyby publikacja wpłynęła na zmianę obecnego trendu na spadkowy. Chyba, że cięcia amerykańskiej produkcji kukurydzy i soi będą znacznie większe niż oczekuje rynek. Za parę godzin przekonamy się czy ponownie sprawdzi się powszechnie znana i stosowana zasada rynkowa "kupuj pogłoski, a sprzedawaj fakty". Inwestorzy finansowi, którzy zajmują długą pozycję w kukurydzy, soi i pszenicy (Chicago) mogą uznać, że nie da się dalej "grać na wzrost cen" w sytuacji gdy za chwilę zaczną się zbiory głównych amerykańskich upraw. Chiński popyt może już nie wystarczyć do utrzymania obecnego trendu.

Analitycy oceniają, że USDA pokaże średni plon kukurydzy na poziomie 178,3 buszli/akr, czyli o 3,5 buszla/akr mniejszy od szacunków z zeszłego miesiąca. Oczekuje się, że średni plon soi spadnie o 1,5 buszla/akr, do 51,8 buszli/akr. Z powodu suszy i huraganu (z 10 sierpnia) amerykańskie uprawy mocno ucierpiały w ostatnich tygodniach. Przypominam, że sierpniowa prognoza obu plonów była rekordowa, a mimo to w dniu publikacji (12.08.2020) rozpoczął się gwałtowny rajd w górę notowań zbóż i soi, który trwa do teraz.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 10.09.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com