Mieszane zamknięcie unijnych kontraktów na zboża i rzepak

Unijne kontrakty na zboża i rzepak poruszały się w czwartek w różnych kierunkach. Sierpniowy termin na starą kukurydzę odbił w górę na kilka dni przed zakończeniem handlu (ostatni dzień obrotu przypada w przyszłą środę). W tym samym czasie seria na nowy zbiór minimalnie straciła na wartości.

Taniał także rzepak z dostawą w sierpniu, ale obrót był już minimalny, ponieważ kontrakt wygasa dzisiaj. Seria listopadowa na rzepak minimalnie podrożała i wyceniana była na 381,25 eur/t (nie ma tej serii w tabeli poniżej).

Na plusie dzień zamknęła pszenica, a lekki wzrost dotyczył wszystkich serii na 2020 i 2021 rok. Unijnej pszenicy pomogła kolejna korekta w dół w oficjalnych prognozach zbiorów opublikowanych wczoraj przez KE.

W Chicago kontrakty na zboża i soję zignorowały w czwartek doskonałe raporty na temat eksportu. Notowania soi i kukurydzy pozostały w okolicy poziomów ze środowego zamknięcia, a pszenica straciła nawet na wartości.

Kolejne rekordy słabości amerykańskiego dolara zachęcają importerów do zakupu zbóż i soi w USA. Publikowane w czwartek tygodniowe dane o zamówieniach eksportowych były lepsze od oczekiwań i pokazały silny wzrost zamówień kukurydzy, pszenicy i soi z nowych zbiorów. Dodatkowo, dzienny raport USDA pokazał zakup 1,94 mln ton nowej kukurydzy z dostawą do Chin. Była to trzecia co do wielkości dzienna sprzedaż amerykańskiej kukurydzy w historii i największa do Chin.

 
 
Zamknięcie czwartkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 30.07.2020:

Andrzej Bąk- ewgt

Źródło cen: www.barchart.com