Tańsze zboża i droższy rzepak na zamknięciu wtorkowej sesji

Notowania zbóż i soi spadły we wtorek w Chicago pod wpływem poprawiającej się kondycji upraw jarych. Unijne kontrakty naśladowały zachowanie swoich amerykańskich odpowiedników. Na rynku walutowym nastąpiła niewielka korekta spadkowa notowań eurodolara. Nadal jednak kurs eur/usd jest bliski kilkuletnim maksimom.

IKAR podniósł swoje prognozy dotyczące produkcji pszenicy w Rosji o 1,5 mln ton do 78 mln ton (76,5 mln ton według USDA).

Egipt zakupił we wtorek 470 000 ton pszenicy w ramach międzynarodowego przetargu, w tym 350 000 ton z Rosji i 120 000 ton z Ukrainy. Ceny zakupu były wyższe niż tydzień wcześniej.

Rzepak drożał drugi dzień z rzędu po tym jak jego notowania odbiły się od poziomu wsparcia technicznego. Sierpniowa seria (wygasa w piątek) w czasie dziennych notowań wyrównała wczoraj 5-miesięczne maksima (387 eur/t) z I połowy lipca. Oznacza to, że kontrakt pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym wspieranym przez małą dostępność nasion w UE i na Ukrainie w tym sezonie. Skala wzrostów jest ograniczona przez tani import nasion z Kanady.

Kanada wyeksportowała 9,166 mln ton rzepaku w ciągu 11 miesięcy sezonu 2019/20, (kończy się tam w sierpniu) w porównaniu z 8,596 mln w okresie od sierpnia do czerwca poprzedniego roku. Całkowity eksport do Europy wynoszący 1,993 mln ton jest około czterokrotnie większy niż sezon wcześniej, a największymi odbiorcami są Francja, Niemcy i Belgia.

 

Zamknięcie wtorkowej sesji - 28.07.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com