Pszenica była liderem wzrostów na środowej sesji

W Chicago pszenica odbiła mocno w górę na zamknięciu środowej sesji. Seria najbliższa zyskała blisko 3% wspierana czynnikami technicznymi i pogarszającymi się perspektywami zbiorów w USA i UE. Wcześniej kontrakt na amerykańską pszenicę SRW systematycznie tracił na wartości i dopiero poziom 5,0 usd/buszel okazała się skuteczną barierą dla spadków.

W Paryżu pszenica podrożała w środę 3 euro, do 188 eur/t. Deficyt wody przekłada się na pogarszającą kondycję pszenicy nie tylko w USA, ale też u największego unijnego producenta - Francji. Ostatnie prognozy KE zapowiadają niższe plony średnie pszenicy w większości krajów UE, co w połączeniu ze spadkiem areału przełoży się na zdecydowanie mniejszą, niż rok temu, produkcję.

Dla równowagi kilku dużych producentów i eksporterów tego zboża powinno odnotować lepsze niż rok temu zbiory. Wśród nich jest Rosja, Australia, Kanada, Argentyna.

Unijny rzepak skorzystał w środę z drożejącej ropy i zwyżek na rynku olejów roślinnych. Stałym czynnikiem wspierającym notowania nasion są pogarszające się oczekiwania tegorocznych zbiorów.

 

Zamknięcie sesji z 20-05-2020:

 

Pszenica drożeje też na początku czwartkowej sesji (nocne notowania w Chicago)

 

Notowania najbliższej serii pszenicy w PARYŻU (eur/t - prawa oś)  / w CHICAGO (usd/100 buszli - lewa oś)

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com