Unijna Jednostka Monitorująca Uprawy (MARS) w swojej majowej prognozie dla Polski pozostawiła oczekiwaną wydajność większości zbóż na niezmienionym poziomie (w stosunku do kwietnia). Lekka korekta w dół dotyczyła tylko rzepaku oraz jęczmienia. Nadal średnie plony prognozowane są na poziomie wyższym niż rok temu.
Prognozy dla Polski zakładają plony lepsze niż rok temu i powyżej średniej (wyjątek stanowi rzepak), pod warunkiem nadejścia kolejnych opadów w najbliższym czasie.
Polska - plony średnie w 2020 roku (prognoza z 15-go maja);
Prognozy plonowania pszenicy miękkiej w UE:
Prognoza plonów średnich kukurydzy w UE:
Prognozy plonowania rzepaku w UE:
Prognoza dla Ukrainy:
Andrzej Bąk - WGT S.A.
Źródło: Komisja Europejska
Komentarz MARS w sprawie Polski:
Suche warunki zmniejszają potencjał plonowania upraw ozimych i jarych
W okresie monitoringu temperatury oscylowały wokół średniej. Krótkie okresy zimna wystąpiły podczas pierwszych dwóch dekad kwietnia, przy minimalnych temperaturach poniżej -4 ℃. Wyjątkowo niskie opady w kwietniu (75% poniżej średniej) spowodowały bardzo suche gleby. Jednak umiarkowane opady deszczu, które spadły od końca kwietnia, tymczasowo zwiększyły zawartość wody w glebie, częściowo odciążając uprawy.
Opady deszczu na przełomie kwietnia i maja przyniosły niezwykle potrzebną wodę uprawom ozimym, które wkraczają w fazę uprawy i kwitnienia. Deszcz poprawił także warunki glebowe dla roślin jarych oraz sprzyjał kiełkowaniu i wczesnemu rozwojowi roślin letnich. Bardzo suche warunki od połowy marca do końca kwietnia mogą negatywnie wpłynąć na potencjał plonu ozimin i
i upraw jarych. Będzie to w dużej mierze zależeć od tego, czy w nadchodzących tygodniach spadnie wystarczająca ilość deszczu, aby utrzymać odpowiedni rozwój tych upraw. Skumulowane promieniowanie było powyżej średniej. Chłodniejsze noce w pierwszych dekadach kwietnia, w temperaturach ~ 0 ℃, spowolniły rozwój upraw. Co więcej, kwietniowe wydarzenia przymrozkowe dodatkowo obciążały suche warunki upraw zimowych i wschodzących upraw jarych. Ponadto buraki cukrowe zostały poddane silnej presji szkodników.
Prognozy zbiorów wiosennych i letnich pozostają niezmienione w porównaniu z poprzednim miesiącem i są zgodne z historycznym trendem. Prognozy plonów pszenicy ozimej i jęczmienia zostały nieznacznie obniżone z powodu niesprzyjających suchych warunków.