Pszenica rośnie w piątek przy spadającym rynku akcji i ropy

Zbliżamy się do weekendu, a to zwykle sprzyja pogorszeniu nastrojów na rynkach. Tanieją dzisiaj akcje w Azji i Europie, a indeksy futures zapowiadają spadek na otwarciu sesji w USA. Obecnie Amerykanie przejęli przodownictwo w liczbie zarażonych koronawirusem. Wśród zainfekowanych przywódców jest brytyjski premier. Kolejne dni będą przynosiły tylko pogorszenie sytuacji.

Tymczasem Chiny, które uporały się z lokalnymi zakażeniami, odnotowują infekcje przywleczone z zagranicy. Stąd w piątek kraj ten zamknął granice dla przyjeżdżających obcokrajowców. Wszystko to pogłębia obawy związane z logistyką krajową i międzynarodową towarów żywnościowych. Możliwe są czasowe ograniczenia w eksporcie, a to sprzyja wyższym notowaniom, pszenicy głównie.

Na rynku ropy widoczne jest dalsze ograniczenie popytu, stąd ceny pozostają przy blisko 20-letnich minimach. Wraz z mniejszym zużyciem paliw spadł popyt i produkcja biopaliw. Utrzymuje to na niskim poziomie ceny kukurydzy w USA oraz unijnego rzepaku, chociaż rzepak korzysta nieco z rosnących notowań oleju palmowego.

 

Notowania wybranych kontraktów z 13:15 - piątek, 27.03.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com