W środę w południe widoczna jest korekta spadkowa na rynku zbóż i soi

Giełdowe kontrakty rolne zaczynają podążać własną drogą i w coraz mniejszym stopniu naśladują rynki akcji. We wtorek na rynkach akcji widoczny jest duży optymizm. Na wartości lekko zyskuje ropa, a traci dolar. Tymczasem, po fali wzrostów notowań zbóż (głównie pszenicy), we wtorkowe południe widoczna jest korekta spadkowa. Tanieją teraz zboża w Paryżu i podczas nocnej sesji w Chicago. Na wartości traci także soja i śruta sojowa (wcześniej drożały). Rosja wprowadziła czasowy zakaz eksportu przetworów zbożowych, ale nie zbóż, chociaż takie plotki krążyły i wczoraj windowały ceny pszenicy.

Światowy rynek jest bardzo dobrze zaopatrzony w ziarno, a zapasy pszenicy są największe w historii. Dodatkowo spora część amerykańskiej kukurydzy, która miła trafić na bioetanol (brak popytu na paliwa) będzie do zagospodarowania na rynku, choćby paszowym.

Paniczne zakupy przetworów zbożowych przez konsumentów na całym świecie wywołują wzrost popytu ze strony przetwórców.

Problemem nie jest brak zboża, czy nasion oleistych, ale niedobory w określonym miejscu i czasie, ponieważ w wielu krajach pojawiają się problemy logistyczne wynikające z epidemii koronawirusa (brak kierowców, ograniczenia w przemieszczaniu się itp).

Powoli histeria zakupów może przenieść się na importerów, a pewne oznaki są już widoczne. Nastroje rynkowe wykorzystują inwestorzy spekulacyjni, którzy w ostatnim tygodniu kupowali kontrakty na pszenicę, soję i śrutę sojową, zwiększając skalę wzrostów.

Ciągle amerykańska kukurydza znajduje się pod presją taniej ropy i ograniczenia popytu na bioetanol oraz słabego eksportu. Podobnie notowania rzepaku cierpią z powodu taniej ropy.

 

Notowania wybranych kontraktów z godziny 13:05, wtorek - 24.03.2020:

 

Andrzej Bąk -eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com