Wysyłki eksportowe amerykańkich zbóż spadły w ostatnim tygodniu

W tygodniu kończącym się 31-go października Amerykanie wysłali na eksport tylko 0,28 mln ton kukurydzy. Jest to wynik o 30% mniejszy niż tydzień wcześniej i co ważne prawie pięć razy gorszy w stosunku do analogicznego tygodnia w 2018 roku. Podobne proporcje utrzymują się od początku sezonu 2019/20 (zaczął się dla kukurydzy i soi 1-go września).

Od początku sezonu, czyli od 1-września, Amerykanie wysłali za granicę tylko 3,75 mln ton kukurydzy, w porównaniu do prawie 10 mln ton w tym samym okresie sezonu 2018/19. Kukurydza pochodząca z USA przegrywa konkurencję cenową z dostawcami z Ameryki Południowej i Ukrainy.

W odróżnieniu od kukurydzy, ceny amerykańskiej soi są jednymi z najniższych na globalnym rynku. Trwająca od ponad roku wojna handlowa z Chinami przeniosła chińskie zakupy nasion z USA do Ameryki Południowej, windując równocześnie ceny soi brazylijskiej i argentyńskiej. W ostatnim czasie Chiny w geście dobrej woli zwolniły z ceł odwetowych zakupy dużych partii soi amerykańskiej. Widoczne jest to w danych także z ostatniego tygodnia i przekłada się na wyższą niż rok temu sprzedaż eksportową na początku tego sezonu.

Załadunki eksportowe amerykańskiej pszenicy znacząco spadły w ostatnim tygodniu. Jednak początek obecnego sezonu jest dla amerykańskiej pszenicy dużo lepszy niż rok temu.  Od początku sezonu Amerykanie wysłali poza granice już blisko 11 mln ton tego zboża.

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło: USDA