Eksport unijnej pszenicy drastycznie spadł w ostatnim tygodniu

W tygodniu kończącym się 6-października kraje Unii Europejskiej wyeksportowały (poza UE) tylko symboliczne 11,0 tys. ton pszenicy miękkiej, czyli tylko 1/20 tego co w analogicznym tygodniu przed rokiem. Dane te zostaną najpewniej skorygowane w górę wzorem tygodni poprzedzających. Od początku lipca (początek sezonu 2019/20) wywieziono poza UE 6,65 mln ton pszenicy miękkiej. Jest to wynik aż o 38% lepszy niż w analogicznym okresie sezonu 2018/19.

Tempo eksportu polskiej pszenicy w tym sezonie jest słabe na tle innych krajów UE !

W analizowanym tygodniu udział polskiej pszenicy w całym eksporcie był zerowy.

Od początku sezonu wyeksportowaliśmy poza UE tylko 332,5 tys. ton pszenicy, co daje nam dopiero 7 miejsce w rankingu eksporterów tego zboża. Pszenica pochodząca z Polski stanowi tylko 5,0% unijnego eksportu.

Dotychczasowy eksport jest minimalnie mniejszy od ubiegłorocznego, kiedy to w analogicznym okresie wyeksportowaliśmy 339,7 tys. ton pszenicy.

W unijnym eksporcie pszenicy dominują dwa kraje, są to Rumunia i Francja, które odpowiadają za blisko 60% eksportu. W rankingu eksporterów wyprzedzają nas także: Litwa (7,4%), Niemcy (6,0%), Bułgaria (9,9%) i Łotwa (9,9%).

 

TEMPO EKSPORTU ZBÓŻ z UNII EUROPEJSKIEJ jest o 1/3 szybsze - licząc rok do roku, (też powyżej średniej pięcioletniej)

 

 

Unijny eksport pszenicy (z ekwiwalentem mąki):

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło: Komisja Europejska