Szybko postępujące zbiory zepchnęły notowania pszenicy w Chicago na dwumiesięczne minima

W poniedziałek zdecydowana przecena dotyczyła także amerykańskiej kukurydzy i kompleksu sojowego. Prognozy pogody zapowiadają w tym tygodniu temperatury niższe w większości Pasa Kukurydzy po burzach i ekstremalnych upałach w weekend. Do spadków przyczyniło się także rozczarowanie brakiem jakichkolwiek zakupów amerykańskiej soi i zbóż ze strony Chin. Tymczasem rynek oczekiwał w piątek, że zapowiedź powrotu do rozmów skłoni stronę chińską do wykonania gestu dobrej woli (tak bywało w przeszłości).

 

 
Śladem giełdy w Chicago na wartości traciły w poniedziałek unijne kontrakty na zboża. Większa przecena (-2,25 euro) dotyczyła jednak tylko pszenicy, podczas gdy notowania starej i nowej kukurydzy spadły symbolicznie o symboliczne 0,25 euro. Na wysokim poziomie utrzymywały się także wyceny unijnego rzepaku.

 

 

W poniedziałek MARS (jednostka Komisji Europejskie zajmująca się monitorowaniem upraw) zaskoczył obserwatorów rynku zmieniając swoje wcześniejsze prognozy plonowania pszenicy, jęczmienia i podnosząc oczekiwania w przypadku kukurydzy.

Spadek cen pszenicy zachęcił Egipt do zorganizowania nowego przetargu na dostawę na przełomie lipca i sierpnia. Wyniki powinny być ogłoszone dzisiaj.

Coraz lepsze prognozy zbiorów w Argentynie i Brazylii. W Argentynie w bieżącym sezonie wzrośnie produkcja soi do 55,3 mln ton (z 37,78 mln t rok wcześniej). Brazylia, według agencji prognostycznej Safras & Mercado, w sezonie 2019/20 zbierze rekordowe 123,79 mln ton soi (według USDA  123 mln ton).  Safras & Mercado oczekuje, że brazylijskie zbiory kukurydzy osiągną 103,97 mln ton.

 

Zamknięcie poniedziałkowej sesji - 22.07.2019:

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.