Zamknięcie tygodnia na giełdowym rynku zbóż i rzepaku

W minionym tygodniu (01-08.02.2018) kontrakty na unijną pszenicę, kukurydzę i rzepak straciły lekko na wartości na giełdzie Eronext-Paryż. Na notowania cenowe w Paryżu tradycyjnie już duży wpływ miała giełda w Chicago, relacje walutowe i wyniki eksportu. Tygodniowy eksport pszenicy był wyjątkowo słaby, a import kukurydzy silny. Euro traciło w ostatnim tygodniu na wartości do dolara, ograniczając skalę przecen. Tańsze euro może pomóc w przyszłości sprzedaży eksportowej.

Od początku tego sezonu utrzymuje się słaby unijny eksport pszenicy i wyjątkowo silny import kukurydzy. Wprawdzie w piątek (drugi raz z rzędu) udało się francuskim dostawcom sprzedać 120 tys. ton pszenicy na przetargu zorganizowanym przez Egipt, to jednak unijny eksport pozostaje mocno w tyle za ubiegłorocznym. Kolejne 120 tys. ton pszenicy pochodziło z USA, a 60 tys. ton z Ukrainy.

Od połowy września notowania unijnej pszenicy pozostają w szerokim trendzie bocznym, poruszając się w przedziale 200-208 eur/t. W skali minionego tygodnia pszenica potaniała z 204 do 203 eur/t, a w czwartek jej notowania spadły nawet poniżej 202 eur/t.

Wyceny kukurydzy rosły systematycznie przez cały grudzień, a w pierwszej dekadzie stycznia ustanowiły swój czteromiesięczny szczyt w pobliżu 183 eur/t (zamknięcie z 4-stycznia). Kolejna próba wybicia notowań w górę miała miejsce w trzeciej dekadzie stycznia, kiedy to ceny ponownie przekroczyły poziom 180 eur/t. Od ponad dwóch tygodni kukurydza systematycznie tanieje, tracąc w tym czasie ponad 5 euro/t (ok. 3,0%). W minionym tygodniu kontrakt potaniał o skromne 0,5 euro, do 176,5 eur/t na zamknięciu piątkowej sesji.

Rzepak ma za sobą falę silnych wzrostów (śladem olejów roślinnych), w wyniku których seria z dostawą w maju podrożała przez styczeń 15 euro (z ok. 360 do ok. 375 eur/t). Na przełomie stycznia i lutego miała miejsce korekta spadkowa notowań olejów roślinnych, która wymusiła spadek notowań na rynku rzepaku do 372 eur/t na zamknięciu tygodnia. W ostatnich dniach kontrakty na olej sojowy i palmowy zaczęły ponownie drożeć.

Zamknięcie piątkowej sesji w Paryżu (08-02-2019) / zmiana tygodniowa:

- Kukurydza (marzec-19): 176,5 eur/t / -0,5 eur/t (-0,28%);
- Pszenica (marzec-19): 203,0 eur/t / -1,0 eur/t (-0,49%);
- Rzepak (maj-19): 372,0 eur/t / -2,0 eur/t (-0,53%).

 

Piątkowa publikacja amerykańskich raportów (podaż popyt, zapasy, areał zasiewów pszenicy ozimej) nie wywołała dużych zmian na giełdowym rynku zbóż i oleistych

 

Zamknięcie piątkowej sesji:

Źródło notowań: www.barchart.com