Połowa upraw zbóż jarych i blisko 40% ozimych dotkniętych jest suszą rolniczą

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach (IUNG) ogłosił wystąpienie suszy rolniczej w ok. 90% gmin w Polsce na terenie których uprawiane są zboża.

"W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski".

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród upraw:

  • zbóż jarych;
  • zbóż ozimych;
  • truskawek;
  • krzewów owocowych;
  • drzew owocowych.

Liczba wszystkich gmin zagrożonych suszą w Polsce:

 

 

Powierzchnia zagrożona suszą rolniczą w Polsce:

 

 

 

W drugim okresie raportowania od 1 kwietnia do 31 maja 2018 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Na terenie Polski suszę notowano we wszystkich województwach, przy czym w 10 z nich występowała we wszystkich gminach. Suszę odnotowano w 2285 gminach tj. 92,21% gmin kraju na powierzchni 48,90% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim.

 

 

Susza w uprawach zbóż jarych:

 

 

Duże zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw zbóż ozimych, którą notowano we wszystkich województwach, przy czym w 8 z nich w 100% gmin. Na terenie Polski suszę notowano w 2221 gminach tj. 89,63% gmin kraju na powierzchni 37,28% gruntów ornych. Szczególnie dużą powierzchnię susza objęła w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz mazowieckim. Szczegółowe dane dotyczące suszy w poszczególnych województwach przedstawia tabela.

 

 

Susza w uprawach zbóż ozimych:

 

 

 

"Stwierdzamy, że zarówno kwiecień jak maj charakteryzowały się bardzo wysoką temperaturą powietrza oraz wysokim usłonecznieniem. Wartości tych elementów meteorologicznych były znacznie wyższe od norm wieloletnich. Jednocześnie w tym okresie wystąpiły stosunkowo niskie opady atmosferyczne co spowodowało duże obniżenie wartości KBW oznaczające znaczne niedobory wody dla roślin.

Obecnie tak duży deficyt wody powoduje, że plony wielu upraw będą niższe z powodu występującego deficytu wody co najmniej o 20% w skali gminy w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich wieloletnich warunkach pogodowych".

 

Źródło: IUNG