Zaangażowanie spekulantów w grę na wzrosty cen soi i kukurydzy jest najwyższe od blisko 2 lat, a w przypadku śruty sojowej osiągnęło rekordowy poziom

Jednocześnie fundusze hedgingowe prawie w całości odkupiły swoje krótkie pozycje w pszenicy. Wszystko to sprawia, że teraz znacznie trudniej będzie kontynuować wzrosty, oparte o spekulacyjne zakupy.

Z najnowszych danych CFTC (Commodity Futures Trading Commission) wynika, że tylko w ciągu jednego tygodnia (tydzień kończący się 6 marca) inwestorzy spekulacyjni kupili netto ponad 100 tys. kontraktów na kukurydzę, 38 tys. na soję i 33 tys. kontraktów na pszenicę.

Od połowy listopada fundusze hedgingowe odwróciły swoją rekordową pozycję krótką w kukurydzy na poziomie ok. -242 tys. kontraktów do pozycji długiej netto ponad +160 tys. kontraktów - w ostatnim tygodniu. Oznacza to zakup netto blisko 430 tys. kontraktów futures w ciągu ostatnich 16 tygodni.  W przypadku soi gra na wzrosty trwa już od siedmiu tygodni, odkąd zaczęły maleć szacunki zbiorów w Argentynie.

Pogarszające się oczekiwania zbiorów soi i kukurydzy w Ameryce Południowej (susza w Argentynie i nadmierne deszcze w Brazylii) skłoniły spekulantów do masowego kupowania kontraktów i w konsekwencji gry na wzrosty cen. Dodatkowym argumentem za kupowaniem kontraktów na kukurydzę jest przyspieszający amerykański eksport.

Kapitał spekulacyjny (od)kupował kontrakty na pszenicę w Chicago, redukując swoją pozycję krótką netto do już tylko 22 tys. kontraktów. Wzrosty opierały się na obawach o stan amerykańskich upraw pszenicy ozimej i w mniejszym stopniu na mroźnej pogodzie w Europie. Za wzrostami cen nie szedł jednak większy popyt ze strony eksporterów (tak jest w przypadku kukurydzy), a wręcz przeciwnie, zamówienia na amerykańską pszenicę mocno spadły.

Pozycja długa (netto) zajmowana przez fundusze hedgingowe w śrucie sojowej przekroczyła 115 tys. kontraktów i osiągnęła rekordowy poziom. Z drugiej strony producenci śruty (zabezpieczali przyszłą cenę sprzedaży) już trzy tygodnie wcześniej ustanowili rekord, a w analizowanym tygodniu utrzymali swoją pozycję krótką netto na rekordowym poziomie 252 tys. kontraktów.

Pozycja długa netto - to przewaga kupionych kontraktów nad sprzedanymi - pozwala zarobić na wzrostach cen. I na odwrót, pozycja krótka netto - to przewaga sprzedanych kontraktów – przynosi zyski spekulacyjne przy spadających cenach.

Kupowanie kontraktów przez kapitał spekulacyjny przyczyniało się do wzrostów notowań. Wyższe notowania giełdowe wykorzystali za to farmerzy i producenci śruty sojowej, zabezpieczając sobie cenę przyszłej sprzedaży, poprzez sprzedaż kontraktów futures na giełdzie w Chicago.

 

Pozycja netto inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 6 marca 2018 (zmiana tygodniowa):

Pozycja krótka netto (futures bez opcji):

  • Chicago pszenica (SRW): -21.600 (+32.960) – najskromniejsza pozycja krótka netto od połowy sierpnia 2107;
  • Chicago olej sojowy: -10,412 (-342).

Pozycja długa netto (futures bez opcji):

  • Chicago kukurydza: +163.614 (+105.169) - pozycja długa najwyższa od czerwca 2016;
  • Chicago soja: +177.831 (+37.986) – najwyżej od czerwca 2016;
  • Chicago śruta sojowa: +115.291 (+9.125) – rekordowa pozycja długa netto.


(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);
Zmiana tygodniowa:
(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.
Dane dotyczą tylko kontraktów futures (bez opcji) i pochodzą z Commodity Futures Trading Commission (CFTC).


Chicago - Zmiana notowań najbliższej serii kontraktu (27.02-06.03.2018):

  • Pszenica SRW: +8,38%;
  • Kukurydza: +2,46%;
  • Soja: +2,50%;
  • Śruta sojowa: -0,52%;
  • Olej sojowy: +0,34%

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: CFTC