W połowie 42-go tygodnia 2020 za benzynę 95-oktanów trzeba było zapłacić na krajowych stacjach paliw średnio 4,39 zł/l, a za ON 4,29 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia dwóch głównych paliw obniżyła się o 5 groszy na litrze. Niższe ceny możliwe są dzięki malejącym marżom detalicznym.
Analogiczne zmiany cen widoczne były na rynku hurtowym paliw. W skali tygodnia (01-07.10.2020) PKN Orlen obniżył o 3 gr/l cenę hurtową ON, podczas gdy cena średnia Pb95 pozostała niezmieniona się w skali tygodnia.
O ile w ostatnim czasie marża detaliczna na sprzedaży Pb-95 spadła do poziomów średnich z poprzednich kilku lat, to ciągle jest ona kilkakrotnie większa (chociaż maleje) jeśli chodzi o diesla. Warto zauważyć, że najtańsze stacje paliw poniosły swoje cenniki w ostatnim czasie o kilka groszy na litrze i nawet tam cena diesla przekracza już 4 zł/l.
Ceny średnie paliw w detalu: 14-10-2020 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):
• Pb98: 4,74 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,39 zł/l (-5 gr/l);
• ON: 4,29 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 2,02 zł/l (+3 gr/l).
Ceny paliw w kraju:
Rynek ropy:
Odradzający się globalny popyt na ropę wyhamował w ostatnim czasie, a II fala pandemii koronawirusa może go jeszcze bardziej ograniczyć. Za część rosnącego popytu odpowiadały Chiny, które gromadziły zapasy taniego surowca. Gospodarka chińska przyspiesza i potrzebuje więcej ropy, ale pozostałe kraje nie poradziły sobie z pandemią i muszą wracać do ograniczeń. Tymczasem kraje OPEC+ zwiększyły wydobycie ropy od początku sierpnia. W konsekwencji notowania ropy WTI mocno spadły na początku października - nawet do poziomów z czerwca tego roku. Kolejne dni przyniosły jednak odrabianie strat i powrót notowań do poziomów wokół 40 usd/b - ropa WTI i 42,5 usd/b - ropa Brent. Zmiany dzienne na tym rynku są ostatnio duże, a sprzyjał temu sezon huraganów, jakie nawiedzały Zatokę Meksykańską zmuszając do zamykania platform wiertniczych. Wydobycie surowca w USA powoli rośnie i sięga już 11 mln baryłek dziennie (tydzień kończący się 2-października). O ile produkcja jest najwyższa od końca lipca, to amerykańskie zapasy ropy i produktów paliwowych spadały przez cały wrzesień.
Co ciekawe kapitał spekulacyjny już od drugiego tygodnia sierpnia systematycznie redukował swoje długie pozycje w ropie, a największa (od)sprzedaż kontraktów miała miejsce w tygodniu kończącym się 8-go września. Wtedy to właśnie doszło do kilkunastoprocentowej przeceny na rynku ropy. Jednak kolejne dwa tygodnie (kończące się 15 i 22-go wrzenia) przyniosły powrót do spekulacyjnych zakupów (huragany nawiedziły Zatokę Meksykańską). Dopiero w końcówce września fundusze hedgingowe ponownie sprzedawały kontrakty na ropę. Ceny ropy WTI i Brent spadły wtedy (08.10.2020) w okolice 40-41 USD/b i były najniższe od czerwca. Druga połowa września przyniosła powrót do odbudowywania długich pozycji spekulacyjnych i dopiero w końcówce miesiąca doszło do realizacji zysków (odsprzedaży) i silnej przeceny.
Notowania ropy WTI / Brent (usd/b) na tle pozycji netto kapitału spekulacyjnego (na ropie WTI) (03-09-2020):
Notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu USD/PLN (lewa oś):
Ceny paliw w hurcie:
W hurtowych cennikach, ostatni tydzień (kończący się 14-go października 2020) przyniósł 3-groszowy wzrost ceny oleju napędowego, podczas gdy cena Pb-95 potaniała o tyle samo. Aktualnie (14.10.2020) ON kosztuje w PKN Orlen (hurt) ok. 4,05 zł/l, a Pb-95 4,25 zł/l (cena z VAT). Oznacza to malejące średnie marże stacji paliw.
W połowie 42-tygodnia 2020 marża modelowa ze sprzedaży Pb95 spadła do 12 gr/l (z 16 gr/l - tydzień wcześniej), a w przypadku ON do 24 gr/l (z 32 gr/l - tydzień wcześniej). Do tego należy oczywiście doliczyć 20-30 groszowe upusty od oficjalnych cen hurtowych dla poszczególnych odbiorców detalicznych.
Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):
Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:
Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:
Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)
Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.
Zmiany cen w skali roku:
Ceny hurtowe diesla utrzymują się znacznie poniżej ceny Pb95:
Andrzej Bąk - eWGT
Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com