Sierpień zaczął się od spadku cen na stacjach paliw

Według e-Petrol w połowie 31-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 7,19 zł/l i 7,45 zł/t. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 13 groszy, a cena diesla obniżyła się o 12 groszy na litrze.

Cena średnia autogazu spadła w tym czasie o 4 grosze do 3,31 zł/l.

W hurcie, w tygodniu kończącym się 3-go sierpnia, ceny benzyny 95-oktanów obniżyły się o 13 groszy, podczas gdy cena diesla spadła o 22 grosze w skali tygodnia.

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są często znacznie tańsze, a to za sprawą 30-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen, Lotos, BP i Moya.

Ceny średnie paliw w detalu: 03-08-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 7,92 zł/l (-7 gr/l);
• Pb95: 7,19 zł/l (-13 gr/l);

• ON: 7,45 zł/l (-12 gr/l);
• LPG: 3,31 zł/l (-4 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

 

Ceny paliw w kraju:

 

 

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):


Rynek ropy:

Notowania ropy Brent spadły w minioną środę (03.08.2022) o blisko 4% po publikacji pokazującej nieoczekiwany i duży wzrost zapasów paliw w USA. Ceny ropy Brent podążają w kierunku 95 usd/b, czyli w okolice wielomiesięcznego dołka z połowy lipca. W ostatnich dniach OPEC+ podniósł wydobycie surowca o skromne 100 tys. baryłek dziennie. Wcześniej nie udało się prezydentowi Bidenowi przekonać Arabii Saudyjskiej do większego wzrostu produkcji.

 

Ceny paliw w hurcie (bez VAT):

 

 

W ostatnich tygodniach wycena hurtowa diesla znacznie przewyższa cenę benzyny:

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com