Benzyna w dół, ale diesel w górę w ostatnim tygodniu

Według e-Petrol w połowie 29-tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 7,44 zł/l i 7,59 zł/t. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95-ki spadła o 7 groszy, a cena diesla wzrosła o 3 grosze na litrze.

Cena średnia autogazu pozostała na niezmienionym poziomie - 3,39 zł/l.

W hurcie, w tygodniu kończącym się 20-go lipca, ceny benzyny 95-oktanów obniżyły się o 30 groszy, podczas gdy cena diesla nie zmieniła się w skali tygodnia.

Warto w tym miejscu zauważyć, że faktyczne zakupy paliw na stacjach są często znacznie tańsze, a to za sprawą 30/40-groszowego upustu wakacyjnego wprowadzonego przez Orlen dla uczestników programu lojalnościowego. W odpowiedzi na promocję Orlenu kolejne stacje wprowadzają obniżki cen paliwa. Rabaty zaproponował Lotos, BP i Moya.

Ceny średnie paliw w detalu: 20-07-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 8,13 zł/l (-6 gr/l);
• Pb95: 7,447 zł/l (-7 gr/l);

• ON: 7,59 zł/l (+3 gr/l);
• LPG: 3,39 zł/l ( 0 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

 

Ceny paliw w kraju:

 

 

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

 

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent wzrosły w ostatnim tygodniu o 6%, do 106 usd/b (w środowe popołudnie -20.07.2022). Korekta wzrostowa na rynku ropy pojawiła się po tym, jak nie udało się prezydentowi Bidenowi przekonać Arabii Saudyjskiej do podniesienia wydobycia surowca. Odbicie cen ropy wynikało również z poprawy nastrojów na rynkach towarowych i akcyjnych w ostatnich dniach.

Na szczęście dla kierowców ostatnie odbicie na rynku ropy zniwelowane zostało przez kilkunastogroszowy spadek kursu USD/PLN.

 

Ceny paliw w hurcie (bez VAT):

 

 

W ostatnich tygodniach wycena hurtowa diesla przewyższyła cenę benzyny:

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com