Ceny benzyn są nadal niskie, ale LPG podrożał w ostatnim tygodniu

W tygodniu kończącym się 27-go listopada ceny średnie benzyn i diesla pozostały na niezmienionym poziomie. Za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić nadal średnio 4,92 zł/l. To już siódmy tydzień z rzędu z identycznymi cenami średnimi najpopularniejszej z benzyn. Cena średnia diesla ustabilizowała się na poziomie 4,99 zł/l, po wzroście o 6 groszy tydzień wcześniej.

Paliwem, które podrożało był ponownie gaz LPG. Po 13-groszowej zwyżce tydzień wcześniej, w ostatnim tygodniu gaz używany do napędu silników podrożał o kolejne 7 groszy, do 2,19 groszy za litr.

W hurcie (PKN-Orlen) w tygodniu (20-27.11.2019) ceny benzyny 95 oktanów wzrosły o 5 groszy, a diesel podrożał w tym czasie o nieco ponad 2 grosze za litr. W konsekwencji stacje paliw sprzedają diesla na poziomie oficjalnych cen hurtowych. Tydzień wcześniej marża (modelowa) ze sprzedaży 1 litra ON wyniosła 3 grosze. W ostatnim tygodniu średnia marża na sprzedaży Pb-95 zmniejszyła się z 14 do 9 groszy za litr. Rzeczywiste marże są znacznie większe, ponieważ obejmują indywidualne upusty od cen oficjalnych.

 

Ceny średnie paliw w detalu: 27-11-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,25 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,92 zł/l (0 gr/l);
• ON: 4,99 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 2,19 zł/l (+7 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 18 groszy, w ostatnim tygodniu (48) marża spadła z 14 do 9 groszy.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 11 groszy, ale w ostatnim tygodniu (48) marża zmniejszyła się z +3 grosze, do 0 groszy.

 

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

Ceny hurtowe diesla są o 20 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

 

-
 

 

 

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

 

 

Rynek ropy (na 27-11-2019):

Notowania ropy pozostają w średnioterminowym trendzie wzrostowym, który zaczął się w pierwszym tygodniu października. Wtedy to Donald Trump zapowiedział rychłe podpisanie częściowej umowy handlowej z Chinami. Kolejne tygodnie nie przyniosły większych postępów, ale rynek ciągle wierzył i wierzy w osiągnięcie kompromisu.

Na początku grudnia mają się spotkać członkowie OPEC+, na którym będą omawiane ewentualne utrzymanie dotychczasowych ograniczeń produkcji. Wcześniej Rosja popierała tego typu kroki, ale teraz Rosjanie są sceptyczni, ponieważ na ograniczeniach wydobycia korzysta USA, przejmując część rynku.

Produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ostatnich dwóch tygodniach do rekordowych 12,8 mln baryłek dziennie. W skali roku wydobycie surowca (głównie z łupków) zwiększyło się o blisko 10%.

Przez ostatnie trzy tygodnie rosły także zapasy surowca w USA, wywołując każdorazowo chwilowe przeceny na rynku ropy.

Dane CFTC pokazują, że kapitał spekulacyjny sprzedawał kontrakty w tygodniu kończącym się 19-go listopada, po pięciu tygodniach zwiększania pozycji długiej netto (gra na wzrost cen). Spowodowane to było negatywnymi informacjami na temat negocjacji na linii USA-Chiny, które pojawiły się we wtorek 19-go listopada. Notowania surowca mocno spadły tego dania, ale zaraz potem odrobiły straty i nadal lekko rosną. Kapitał spekulacyjny pworócił do kupowania kontraktów na ropę wierząc, że zakończenie wojny celnej między dwiema największymi gospodarkami na świecie powinno ożywi globalny wzrost gospodarczy, a przez to popyt na paliwa.


 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

Notowania ropy WTI (usd/baryłkę) na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

 

 

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: