Ceny benzyn są nadal niskie, ale diesel i LPG zdecydowanie podrożały w ostatnim tygodniu

W tygodniu kończącym się 20-go listopada ceny średnie benzyn pozostały na niezmienionym poziomie, ale olej napędowy znacznie podrożał. Za benzynę 95-oktanów trzeba zapłacić nadal średnio 4,92 zł/l. To już szósty tydzień z rzędu z identycznymi cenami średnimi benzyny w skali kraju. Niestety cena średnia diesla wzrosła o 6 groszy, do 4,99 zł/l, po pięciu tygodniach stabilizacji.

Jeszcze mocniej, bo aż o 13 groszy podrożał średnio LPG (w skali tygodnia) wyceniany teraz na 2,12 zł/l.

W hurcie (PKN-Orlen) w ostatnim tygodniu (13-20.11.2019) ceny benzyny 95 oktanów spadły o 3,5 grosza, ale diesel podrożał w tym czasie o blisko 2 grosze za litr. W konsekwencji stacje paliw sprzedają diesla o tylko 2 grosze powyżej oficjalnych cenach hurtowych. Tydzień wcześniej marża (modelowa) ze sprzedaży 1 litra ON wyniosła minus 2 grosze. W ostatnim tygodniu średnia marża na sprzedaży Pb-95 wzrosła do 21 groszy. Rzeczywiste marże są znacznie większe, ponieważ obejmują indywidualne upusty od cen oficjalnych.

 

 

Ceny średnie paliw w detalu: 20-11-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,25 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,92 zł/l (0 gr/l);
• ON: 4,99 zł/l (+6 gr/l);
• LPG: 2,12 zł/l (+13 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 18 groszy, w ostatnim tygodniu (47) marża wzrosła z 12 do 15 groszy.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 11 groszy, ale w ostatnim tygodniu (47) marża wzrosła z -2 grosze, do +2 grosze.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

Ceny hurtowe diesla są o 20 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

 

-
 

 

 

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

 

 

 

Rynek ropy (na 20-11-2019):

Notowania ropy pozostają w średnioterminowym trendzie wzrostowym, który zaczął się w pierwszym tygodniu października. Wtedy to Donald Trump zapowiedział rychłe podpisanie częściowej umowy handlowej z Chinami. Kolejne tygodnie nie przyniosły większych postępów, ale rynek ciągle wierzył i wierzy w osiągnięcie kompromisu. Przez większość minionego tygodnia notowania ropy pozostawały stabilne, ale w piątek pojawiły się informacje, że strony są bliskie wypracowania kompromisu. W efekcie cena baryłki ropy Brent wzrosła do 63,3 usd, co było najwyższym od 23-go września zamknięciem sesji. W tym tygodniu rynkiem ropy rządzą przecieki o tym, że strona chińska nie widzi możliwości zawarcia porozumienia bez zniesienia obustronnych ceł. A na to nie zgadza się Donald Trump. Notowania ropy mocno spadały w poniedziałek i wtorek (18-19 listopada).

Na początku grudnia mają się spotkać członkowie OPEC+, na którym będą omawiane ewentualne cięcia produkcji. Dotychczas Rosja popierała tego typu kroki, ale teraz Rosjanie są sceptyczni, ponieważ na ograniczeniach wydobycia korzysta USA, przejmując część rynku.

Produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosła w ostatnim tygodniu do rekordowych 12,8 mln baryłek dziennie (+0,1 mln/b). W skali roku wydobycie surowca (głównie z łupków) zwiększyło się o 9,4%.

Przez ostatnie trzy tygodnie rosły także zapasy surowca w USA, wywołując każdorazowo chwilowe przeceny na rynku ropy.

Dane CFTC pokazują, że kapitał spekulacyjny przez ostatnich pięć tygodni zwiększał swoje zaangażowanie w grę na wzrost surowca (kupował netto kontrakty na ropę). Ewentualne zakończenie wojny celnej między dwiema największymi gospodarkami na świecie powinno ożywić globalny wzrost gospodarczy, a przez to popyt na ropę.


 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

Notowania ropy WTI (usd/baryłkę) na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

 

 

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: