Trzeci tydzień z rzędu ceny średnie paliw utrzymują się na niezminionym poziomie

W tygodniu kończącym się 30-go października ceny średnie benzyn i oleju napędowego pozostały na niezmienionym poziomie. Nadal za ON trzeba zapłacić średnio 4,93 zł/l, podczas gdy benzyna 95-oktanów została wyceniona na 4,92 zł/l. To już trzeci tydzień z rzędu z identycznymi cenami średnimi paliw w skali kraju.

W ostatnim tygodniu ceny paliw w hurcie odbiły w górę (śladem drożejącej ropy). W przypadku ON wzrost był niewielki i wyniósł niespełna 2 grosze za litr, ale już wzrost ceny hurtowej najpopularniejszej benzyny przekroczył 5 groszy na litrze. Stacje paliw sprzedają diesla poniżej oficjalnych cen hurtowych, co sprawia, że marża (modelowa) ze sprzedaży ON jest w ujemna. W rzeczywistości detaliści nie ponoszą jednak strat, ponieważ przy zakupie uzyskują spore rabaty. W ostatnim tygodniu średnia marża na sprzedaży Pb-95 spadła do 16 groszy.

 

 

Ceny średnie paliw w detalu: 30-10-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,25 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,92 zł/l (0 gr/l);
• ON: 4,93 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 1,96 zł/l (-1 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 19 groszy, w ostatnim tygodniu (44) marża spadła z 19 do 16 groszy.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 11 groszy, ale w ostatnim tygodniu (43) marża zmniejszyła się z minus 1 grosz, do minus 2 grosze.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

 

Ceny hurtowe diesla są o blisko 20 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

 

-
 

 

 

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

 

 

 

Rynek ropy (na 30-10-2019):

Po dwóch tygodniach stabilizacji ceny ropy wybiły w górę w III dekadzie października. Pretekstem do wzrostów stały się cotygodniowe dna EIA (z 23.10.2019), które wbrew oczekiwaniom analityków pokazały spadek zapasów ropy i paliw w USA. Od ubiegłej środy do końca tygodnia (23-25.10.2019) wyceny ropy Brent wzrosły o ponad 3% do poziomu 61,7 usd/baryłkę - najwyżej od 4 tygodni. Bieżący tydzień przyniósł lekką korektę spadkową (poniedziałek) i stabilizację notowań nieco powyżej 61 usd/baryłkę (odmiana Brent).

Dzisiaj (środa 30.10.2019) poznamy najnowsze zapasy o stanie amerykańskich zapasów oraz poziomie wydobycia w USA. Tymczasem na rynku ropy nadal obecne są obawy o spowolnienie w światowej gospodarce (mniejszy popyt na surowce). Z drugiej strony rośnie szansa na podpisanie choćby częściowej umowy handlowej na linii USA-Chiny. Byłby to czynnik stymulujący wzrost notowań większości surowców. Kraje OPEC+ spotkają się na początku grudnia w celu omówienia sytuacji. Już teraz przedstawiciele Rosji wypowiadają się sceptycznie na temat dalszego cięcia wydobycia w sytuacji rekordowej produkcji surowca w USA.

Na rynku walutowym złoty pozostaje silny w stosunku do dolara, co dodatkowo sprzyja tańszym zakupom ropy (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że importujemy aż 27% ON i 8% benzyn (dane za I kw. 2019). Od połowy paździrnika notowania USD/PLN pozostają w przedziale 3,83 - 3,86 Zł.


 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

 

Notowania ropy WTI (usd/baryłkę) na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

 

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: