Ceny średnie dwóch najpopularniejszych paliw utrzymują się nieco powyżej 4,90 zł/l

W tygodniu kończącym się 23-go października ceny średnie benzyn i oleju napędowego pozostały na niezmienionym poziomie. Nadal za ON trzeba zapłacić średnio 4,93 zł/l, podczas gdy benzyna 95-oktanów została wyceniona na 4,92 zł/l. W ostatnim tygodniu nadal spadały ceny paliw w hurcie. Pozwala to stacjom paliw w odbudowaniu niskich marż, tym bardziej, że marża (modelowa) ze sprzedaży ON jest w ostatnich tygodniach najczęściej ujemna. W skali tygodnia ceny hurtowe obu głównych paliw obniżyły się o ok. trzy grosze na litrze.

Na giełdowym rynku ropy ceny poruszały się w wąskim zakresie wahań przez ostatnie dwa tygodnie. Notowania ropy Brent oscylowały w tym czasie w okolicy 59-60 usd za baryłkę, a ceny odmiany WTI pozostawały w przedziale 53-55 usd/b. W środę 23-października notowania surowca wybiły o blisko 3% w górę po zaskakujących danych na temat amerykańskich zapasów. Ceny ropy powinny się ponownie ustabilizować, ponieważ na globalnym rynku ropy surowca jest pod dostatkiem.  

 

 

Ceny średnie paliw w detalu: 23-10-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,25 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,92 zł/l (0 gr/l);
• ON: 4,93 zł/l (0 gr/l);
• LPG: 1,97 zł/l (+2 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia modelowa marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 19 groszy, w ostatnim tygodniu (43) marża wzrosła do 19 groszy.

Średnia modelowa marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 11 groszy, ale w ostatnim tygodniu (43) marża wzrosła z minus 3 grosze, do 0 groszy.

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

Marża stacji paliw obliczana jest na podstawie cen hurtowych publikowanej przez PKN Orlen. W praktyce handlowej funkcjonują jednak upusty dla poszczególnych klientów, stąd od ceny hurtowej (referencyjnej) należy odliczyć ok. 15-20 groszy w przypadku benzyny oraz dwadzieścia kilka do 30 groszy w przypadku oleju napędowego.

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

 

Ceny hurtowe diesla są o blisko 20 groszy na litrze wyższe niż popularnej Pb95:

 

-
 

 

 

Średnia modelowa marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (na podstawie PKN Orlen):

 

 

 

Rynek ropy (na 24-10-2019):

W połowie października notowania ropy ustabilizowały się wokół poziomu 59-60 usd/b - odmiana Brent i 53-55 usd/b - ropa WTI. Dopiero w środę 23-października notowania surowca wybiły o blisko 3% w górę po zaskakujących danych na temat amerykańskich zapasów. We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) podał w niezależnym raporcie, że zapasy ropy wzrosły w USA w ub. tygodniu o 4,45 mln baryłek (szósty tydzień z rzędu). Tym czasem dzień później Departamentu Energii USA poinformował, że zapasy ropy w ubiegłym tygodniu spadły o 1,7 mln baryłek, podczas gdy rynek oczekiwał ich wzrostu o 3 mln baryłek. Amerykańska produkcja ropy pozostała na rekordowym poziomie 12,6 mln baryłek dziennie już trzeci tydzień z rzędu.

Ceny ropy powinny się ponownie ustabilizować, ponieważ na globalnym rynku ropy surowca jest pod dostatkiem. Po chwilowych zakłóceniach w wydobyciu ropy w Arabii Saudyjskiej (z drugiej połowy września) nie ma już śladu, a Amerykanie produkują rekordowe ilości surowca. Zmartwieniem analityków jest ponownie strona popytowa rynku w obliczu spowolnienia wzrostu gospodarczego na świecie.

Ewentualnym impulsem wzrostowym będzie zawarcie porozumienia handlowego między USA i Chinami lub dalsze cięcie wydobycia surowca przez OPEC.

Na rynku walutowym złoty pozostaje silny w stosunku do dolara, co dodatkowo sprzyja tańszym zakupom ropy (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że importujemy aż 27% ON i 8% benzyn (dane za I kw. 2019)


 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

 

Notowania ropy WTI (usd/baryłkę) na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: