Ceny zbóż i oleistych na giełdach światowych - 28.01.2011

Czwartek na światowych giełdach towarowych upłynął pod znakiem sprzedających. Wczorajsza sesja na rynku europejskim zakończyła się ok. 0,5% przeceną kontraktów terminowych zbóż i rzepaku. Za oceanem ruchy cen były nieco większe, kukurydza i pszenica straciły odpowiednio 1% i 1,2%. Soja jako jedyna zanotowała nieznaczny wzrost. Drobne zniżki nie ratują jednak obecnej sytuacji na rynku zbóż, gdyż ta w dalszym ciągu budzi coraz to większe niepokoje. Ceny osiągają niebezpieczne poziomy, co nie ma do końca racjonalnego uzasadnienia. Czynniki fundamentalne, takie jak podaż, popyt i poziom zapasów nie wyjaśniają aż tak dużych wahnięć cen w górę. Po raz drugi w ostatnim pięcioleciu jesteśmy świadkami działań spekulacyjnych, które tak bardzo zachwiały rynkiem.

Złoty w czwartek osłabił się wobec głównych walut, pod wpływem lekkiego pogorszenia sentymentu w efekcie obniżki ratingu Japonii. Dziś inwestorzy szczególnie zainteresowani są popołudniowym odczytem o dynamice PKB w USA w IV kw. Ta informacja będzie miała również kluczowy wpływ na notowania eurodolara, który od kilku dni zwyżkuje i obecnie oscyluje wokół poziomu 1,37.


Notowania z czwartku:


Giełda CBOT w Chicago:


Kukurydza. Kontrakt marcowy zamknął się w czwartek na poziomie ok. 1% niższym niż dzień wcześniej i kosztował 256,14 dolarów/t.

Pszenica. Notowania kontraktu z tym samym terminem wykonania straciły wczoraj na wartości 1,2%. Ziarno to potaniało 3,75 usd/t, wobec czego na koniec sesji trzeba było za nie zapłacić 311,1 dolarów/t.

Soja. Pod koniec czwartkowej sesji kontrakt marcowy jako jedyny zanotował wzrost ceny i umocnił się o ok. 0,3% (1,4 usd/t), co doprowadziło jego notowania do poziomu 510,74 usd/t.

Wskaźniki analizy technicznej (dostępnych na stronie http://www.barchart.com) dla kukurydzy, pszenicy i soi podpowiadają wzrosty we wszystkich przedziałach czasowych.


Giełda MATIF w Paryżu:


Kukurydza. Marcowy kontrakt podczas wczorajszej sesji obniżył się o 0,5% w stosunku do dnia poprzedniego. Kupujący musieli zapłacić za ten towar 236,75 euro/tonę.

Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem wykonania zakończył czwartkowe notowania ceną o 1,25 euro (0,5%) niższą w stosunku do dnia poprzedniego. Tona tego towaru kosztowała na zamknięciu 264,75 euro.

Rzepak. Kontrakt z dostawą w lutym zakończył wczorajszą sesję na 0,4% minusie. Za nasiona kupujący musieli zapłacić 507 euro/tonę i było to o 2 euro mniej niż w środę.

Dla pszenicy i kukurydzy większość wskaźników analizy technicznej (dostępnych na stronie http://www.barchart.com/) prognozuje zwyżki cen we wszystkich horyzontach czasowych. W przypadku rzepaku w krótkim okresie zaczynają pojawiać się sygnały sprzedaży przy uwzględnieniu długoterminowego trendu wzrostowego.

Notowania złotego z godziny 9:30 (28.01.2011)

EUR/PLN = 3,91 wobec 3,89 wczoraj rano;

USD/PLN = 2,86 wobec 2,84 wczoraj rano;
CHF/PLN = 3,02 wobec 3,01 wczoraj rano.


Raport przygotowała Marta Juszczyk - WGT S.A.


Wykorzystanie tekstu możliwe jest pod warunkiem podania źródła i autora, a w przypadku strony internetowej linku do www.ewgt.com.pl