Ceny paliw mocno rosną po nakłożeniu sankcji na import rosyjskiej ropy przez UE

Według e-Petrol w połowie 23-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 7,95 i 7,50 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95 wzrosła o 40 groszy na litrze, a diesel podrożał w tym czasie o 37 gr/l. W hurcie w ostatnich dniach ceny ustabilizowały się na bardzo wysokich poziomach.

Cena średnia autogazu spadła w ciągu tygodnia o 2 grosze do 3,57 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 08-06-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 8,51 zł/l (+49 gr/l);
• Pb95: 7,95 zł/l (+40 gr/l);

• ON: 7,50 zł/l (+37 gr/l);
• LPG: 3,57 zł/l (-2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

W hurcie (PKN Orlen) w skali tygodnia (1-8.06.2022) cena Pb95 spadła o symboliczny grosz (tydzień wcześniej wzrosła o 69 gr/l), a cena ON wzrosła o 22 grosze na litrze (+49 gr/l tydzień wcześniej). Cena hurtowa benzyny ustalała w tym tygodniu swoje historyczne maksima, przekraczając w hurcie 8,0 zł/l z VAT. Jednak diesel jest w hurcie jeszcze o blisko 60 gr/l tańszy od rekordu z 9-go marca 2022 (dotyczy ceny bez VAT).

Rożnica cen na korzyść ON spadła w cenniku hurtowym do 27 gr/l. Przez wiele miesięcy diesel był dużo droższy od benzyny, a zmiana relacji cenowych może wynikać ze spadku zużycia oleju opałowego. Możliwe jest też, że PKN Orlen włącza się  do walki z inflacją, bo to właśnie ceny oleju napędowego wpływają bezpośrednio na koszty transportu, czy koszty produkcji w rolnictwie.

 

Średniotygodniowe marże modelowe stacji paliw:

 

 

Ceny paliw w kraju:

 

 

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

 

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent wybiły w górę z trwającego od ponad dwóch miesięcy trendu bocznego w przedziale 98-112 eur/b (ceny zamknięcia serii sierpniowej).  W środę 8-go czerwca notowania najbliższej serii ropy Brent oscylują w okolicy 123 usd/b, czyli ok. 5 usd/b (4%) wyżej niż przed tygodniem.

Względna stabilizacja na rynku ropy była efektem uwolnienia dużych rezerw surowca przez USA i ich sojuszników. Kolejnym czynnikiem stabilizującym było ryzyko spowolnienia gospodarczego w Chinach (pandemia covid) i na świecie (rosnące stopy procentowe).

Sytuacja zmieniła się diametralnie z końcem maja, kiedy to wynegocjowany został przez kraje członkowskie UE kompromis w sprawie sankcji na import ropy z Rosji. KE zdecydowała o zredukowaniu unijnego importu surowca o 90% do końca roku, pozostawiając możliwość sprowadzania taniej rosyjskiej ropy przez Węgry, Czechy i Słowacją.

 

Dzienne ceny paliw w hurcie (bez VAT):

 

 

W ostatnich dniach ceny hurtowe benzyny znacznie przewyższyły cenę diesla:

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com