Także w środę notowania kukurydzy w Chicago ocierają się o dzienne limity

 

Styczniowy raport USDA (pokazał silne cięcie tegorocznej krajowej produkcji) wysłał notowania amerykańskiej kukurydzy w "kosmos". Już 12 minut po publikacji notowania wzrosły o 25 centów na buszel (+5%), czyli osiągnęły dzienny limit zmian. Także dzisiaj (podczas nocnej sesji) wzrosty zbliżyły się do limitu dziennego. Spore korekty w dół dotyczyły też prognozowanych zbiorów kukurydzy w Ameryce Południowej (Brazylia i Argentyna) oraz soi i pszenicy w Argentynie.

 

Notowania kukurydzy w Chicago i Paryżu (lewa oś):

 

Prognozowane na koniec sezonu amerykańskie i globalne zapasy kukurydzy i soi zostały obniżone do poziomów niewidzianych od wielu lat. O ile jednak światowa produkcja kukurydzy i soi nie nadąży za rekordowym zużyciem, to w przypadku pszenicy zbiory nadal powinny być najwyższe w historii (trwają na półkuli południowej) i znacznie przewyższą konsumpcję.

Pszenica drożeje jednak naśladując kukurydzę, a dodatkowa siła tkwi w ograniczeniach eksportowych wprowadzonych przez Rosję. Rząd Federacji Rosyjskiej z małym powodzeniem próbuje zahamować wzrosty cen żywności na rynku krajowym, stąd Rosja rozważa teraz podniesienie stawek cła na pszenicę. Przypominam, że na początku stycznia zostały wydane dekrety określające limity eksportowe zbóż i cło (25 eur/t) na eksport pszenicy, które mają wejść w życie 15 lutego i będą obowiązywać do końca tego sezonu.

Egipt anulował we wtorek przetarg na pszenicy, gdy jej ceny gwałtownie wzrosły.

 

Notowania wybranych kontraktów futures z godziny 13:30 - środa, 13.01.2021:

Andrzej Bąk - eWGT

Źróło cen: www.barchart.com