W środę panika związana z koronawirusem przeniosła się na rynek zbóż i oleistych

Wczorajsza panika na rynkach akcji i surowców przypominała sytuację z marca tego roku. Inwestorzy ignorowali przez ostatnie miesiące zagrożenia wynikające z pandemii, ponieważ uważali, że rządów nie stać już na restrykcje jakie miały miejsce wiosną. Niestety kolejne kraje przegrywają walkę z wirusem i wracają do ograniczeń w przemieszczaniu się i w działalności poszczególnych działów gospodarki - mimo, że ich na to nie stać !!! To sprawia, że inwestorzy uciekają z rynków akcji i surowców przenosząc się do bezpiecznych aktywów (przynajmniej takich, które najmniej tracą).

Ropa jest głównym surowcem, którego zużycie może być mocno ograniczone, podobnie jak wiosną. Stąd duże przeceny w tym tygodniu i spadek do poziomu z maja-czerwca tego roku. Ograniczenie popytu na paliwa, to także mniejszy popyt na biopaliwa (bioetanol, biodiesel). Stąd presja spadkowa na notowania kukurydzy, olejów roślinnych, rzepaku. 

Jesienią sytuacja globalna jest jednak inna niż wiosną, ponieważ Chiny już wcześniej poradziły sobie z koronawirusem. Kraj ten odnotuje nawet wzrost gospodarczy i generuje stały popyt na surowce.

Euro najdroższe od 11 lat !!!

Warto zwrócić uwagę na wczorajszą wyprzedaż złotego. Dzisiaj (czwartek) kurs euro zbliżył się do 4,65 zł i przewyższa swoje maksima z marca. Wiosną sytuacja pandemiczna w Polsce była skrajnie lepsza niż dzisiaj.

 

Zamknięcie środowej sesji - 28.10.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com