Unijny rzepak wyłamał się z grona taniejących we wtorek kontraktów

W Chicago doszło we wtorek do przeceny na rynku zbóż i kompleksu sojowego. Fundusze hedgingowe realizowały zyski z długich pozycji spekulacyjnych po tym jak soja i kukurydza wspięły się w ostatnich dniach na długoterminowe maksima. Inwestorzy zignorowali lekkie pogorszenie kondycji obu upraw w sytuacji gdy okres wegetacji się kończy, a amerykańskiej zbiory kukurydzy się już zaczęły. 

W kontynuacji wzrostów nie pomogła nowa sprzedaż eksportowa 132 tys. ton soi do Chin. Tyle samo soi i 120 tys. ton kukurydzy kupili też anonimowi odbiorcy. 

Wczorajsze - miesięczne dane na temat przerobu krajowego (USA) soi były najgorsze od 9 miesięcy i zachęcały do sprzedaży kontraktów.

Pogoda w USA sprzyja w szybkim rozpoczęciu zbiorów. Do 13-go września zebrano już 5% areału kukurydzy.

Pszenica traciła na wartości pod wpływem ostatnich prognoz USDA, które skorygowały w górę i tak już rekordowe światowe zbiory i zapasy w tym sezonie.

We wtorek fundusze hedgingowe sprzedały netto w Chicago: 12,5 tys. kontraktów na kukurydzę, 6,5 tys. na soję i 7,5 na pszenicę.

 

Giełda w Paryżu:

Unijna pszenica potaniała wczoraj 2 euro, do 186,75 eur/t po kilkudniowej konsolidacji w okolicy 2-miesięcznych szczytów. Spadek wynikał z przeceny w Chicago i słabego unijnego eksportu. Od 1-go lipca do 13-go września poza UE wysłano tylko 3,57 mln ton pszenicy miękkiej w porównaniu z 6,11 mln ton w analogicznym okresie sezonu 2019/20.

Kukurydza zamknęła dzień na poziomie z poniedziałku (167,75 eur/t).

Rzepak wybił się we wtorek w górę z kilkutygodniowej konsolidacji, pokonując ważny poziom oporu technicznego (350 eur/t). Seria listopadowa zamknęła dzień ceną 387,5 eur/t - najwyżej od lutego tego roku. Rzepak naśladował zachowanie oleju palmowego, ale pomaga mu też deficyt opadów w wielu częściach Europy.

 

Egipt ogłosił we wtorek przetarg na zakup pszenicy z dostawą 10-20 listopada. Na czterech ostatnich przetargach wygrywali rosyjscy dostawcy.

 

Zamknięcie wtorkowych notowań - 15.09.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: www.barchart.com