Czwartek zakończył się wzrostami notowań zbóż i oleistych pod wpływem dobrych danych eksportowych i optymizmu na linii USA-Chiny

W ostatnich dniach największy wpływ na rynki giełdowe ma ponownie sytuacja na froncie wojny handlowej Stanów Zjednoczonych z Chinami. Już dawno Donald Trump zapowiedział na 15 grudnia wprowadzenie kolejnych ceł na importowane do USA towary z Chin, jeśli nie dojdzie do podpisania I etapu umowy handlowej. W środę panował na rynkach pesymizm, podczas gdy w czwartek do odwrócenia sytuacji wystarczył tweet Donalda Trumpa, że Stany Zjednoczone zbliżają się do „wielkiej umowy” z Chinami. Ostatecznie umowa nie będzie zapewne szybko podpisana, ale samo ewentualne odłożenie w czasie nowych amerykańskich ceł jest postrzegane pozytywnie przez rynek. W czwartek USDA opublikował też optymistyczne dane tygodniowe pokazujące wzrost zamówień eksportowych na amerykańską soję i zboża. Wszystko to razem wywołało w silne odbicie notowań kontraktów w Chicago i przyczyniło się do wyższego zamknięcia czwartkowej sesji w Paryżu.

Tygodniowa sprzedaż eksportowa amerykańskiej pszenicy wyniosła 502,7 tys. ton, a kukurydzy 844 tys. ton, w obu przypadkach powyżej średniej z ostatnich 4 tygodni i powyżej oczekiwań rynkowych.  Sprzedaż soi była na najwyższym poziomie oczekiwań z wynikiem nieco ponad 1 Mt.

Dzienny raport USDA pokazał też zakup 1,6 mln ton kukurydzy przez Meksyk.

Po zamknięciu notowań na CBoT Bloomberg TV i Reuters poinformowały, że Stany Zjednoczone osiągnęły porozumienie z Chinami.

 

Zamknięcie czwartkowej sesji: (12.12.2019):

Andrzej Bąk - WGT S.A.