W poniedziałek unijny kontrakt na pszenicę zamknął na plusie - piątą sesję z ostatnich sześciu. Seria grudniowa na pszenicę zakończyła dzień wzrostem o blisko 1 euro, do 186,25 eur/t. Są to najwyższe wyceny pszenicy od czerwca tego roku. Notowania unijnej pszenicy rosną za sprawą dobrej sprzedaży eksportowej. Od początku sezonu kraje UE wyeksportowały 11,1 mln ton pszenicy, czyli o blisko 60% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego sezonu.
Notowania kukurydzy ustabilizowały się w Paryżu w okolicy miesięcznego szczytu. Najbliższa seria futures zamknęła trzecią sesję z rzędu na niezmienionym poziomie 166 eur/t. Zbiory kukurydzy powinny się zakończyć w tym tygodniu we Francji dzięki powrotowi suchej pogody. W swojej ostatniej prognozie KE podniosła tegoroczną produkcję tego zboża w UE o 0,5 mln ton (m/m), do 67,4 mln ton.
Rzepak z terminem realizacji w lutym zaczął poniedziałkową sesję wysoko, bo od poziomu 390,25 eur/t, ale ostatecznie kontrakt ten stracił 1,5 euro na wartości i został wyceniony na 388,25 eur/t. Rzepak taniał w ślad za przeceną canoli (-1,0%) i spadkami notowań olejów roślinnych (-1,5% olej sojowy / -0,4 olej palmowy). Notowania rzepaku stabilizują się w szerokim przedziale w okolicy 390 eur/t, czyli nieco poniżej 2,5-letnich maksimów.
Giełda w Chicago
Soja kontynuowała w poniedziałek spadki pod presją rekordowych prognoz brazylijskich zbiorów i przy braku postępów w negocjacjach handlowych na linii USA-Chiny. Notowania najbliższej serii na soję potaniały wczoraj o 0,7% do 320 usd/t, osiągając najniższy poziom od 3 miesięcy. Przebieg negocjacji handlowych z Chinami skomplikował się po tym jak USA wsparły protesty w Hongkongu. Do porozumienia i tak było daleko, ponieważ Chiny oczekują, aż Waszyngton zniesie istniejące taryfy celne zamiast tylko planowanych.
Pszenica amerykańska straciła na początku tygodnia 0,7% (seria grudniowa) pod wpływem czynników technicznych, po zaliczeniu w piątek 6-miesięcznego szczytu. Pszenicy zaszkodziły też słabe dane na temat tygodniowych wysyłek eksportowych. Załadunki eksportowe spadły do tylko 247 tys. ton (-49% r/r) w tygodniu kończącym się 28-go listopada.
W Chicago kukurydza odbiła w poniedziałek o 0,6% w górę, zamykając dzień na kilkutygodniowym szczycie. Wprawdzie poniedziałkowe dane o wysyłkach eksportowych były słabe, to jednak notowania znalazły wsparcie w pogodzie. Atak zimy na północy USA spowoduje, że część upraw kukurydzy pozostanie na polach do wiosny. Już po zamknięciu sesji USDA poinformował, że do niedzieli zebrano tylko 89% areału, podczas gdy średnio jest to 98%.
Australia we wtorek obniżyła oficjalną prognozę produkcji pszenicy z powodu nieustannej suszy na wschodnim wybrzeżu. Produkcja pszenicy spadnie w tym sezonie do tylko 15,85 mln ton i będzie najniższa od 11 lat. Przypominam, że listopadowa prognoza USDA opiewała na 17,2 mln ton.
W poniedziałek Egipt ogłosił przetarg na zakup pszenicy. Wyniki będą znane dzisiaj, a rynek oczekuje, że większość dostaw zdobędzie rejon basenu Morza Czarnego. Także Algieria ogłosiła wczoraj przetarg na pszenicę. Kraj ten jest stałym odbiorcą francuskiego zboża, ale o wygraną może walczyć też pszenica pochodząca z Argentyny.
Patrz wykresy notowań: Paryż / Chicago
Zamknięcie notowań wybranych kontraktów futures – poniedziałek, 02.12.2019:
Euronext - Paryż:
Winnipeg - Canola (styczeń-20): 452,1 cad/t / -4,5 cad/t (-0,99%).
Chicago Board of Trade (CBoT):
Ropa i waluty – 02.12.2019:
Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: USDA, barchart.com, KE
WYKRESY NOTOWAŃ