16.07.2010 – Rynek giełdowy zbóż i oleistych

Dolar stracił wczoraj 1,6% do euro potęgując kolejne wzrosty kontraktów giełdowych na towary rolne. Anomalie pogodowe już na pewno wpłyną na gorsze jakościowo i ilościowo zbiory. Obok zbóż także soja i rzepak mocno zyskują na wartości. Na razie ma miejsce gra na wzrosty cen kontraktów i szkoda tylko, że nasi krajowi producenci i przetwórcy nie mogą wykorzystać kontraktów terminowych do zabezpieczenia sobie opłacalnej ceny sprzedaży (zakupu) towaru.

Jeszcze w tym roku powinno się to zmienić - zobacz więcej

Giełda CBOT w Chicago


Wczoraj wygasły kontrakty lipcowe na zboża i soję, stąd linki na naszej stronie prowadzą do kolejnych, teraz najbliższych kontraktów, na te towary.
I znowu kolejna silna przecena dolara wywołała w czwartek lawinę wzrostów obserwowanych  przez nas towarów. Szaleństwo cenowe trwa na dobre a inwestorzy (spekulanci) nic nie robią sobie z faktu, że przecież w nowy sezon światowe rolnictwo weszło z rekordowymi zapasami zbóż i, że te zapasy z nawiązką pokryją prognozowany spadek zbiorów. Od pewnego czasu inwestorzy giełdowi biorą pod uwagę tylko te negatywne wiadomości z rynku zbóż. Stąd kontrakty już trzeci tydzień w szybkim tempie umacniają swoją wartość.

Notowania z czwartku:
Kukurydza. Kontrakt  z dostawą we wrześniu, zyskał na wartości 2,3%. Na koniec notowań za tonę wrześniowej kukurydzy trzeba było zapłacić 154,5 dolara.
Pszenica. Kontrakt z tym samym terminem wykonania poszybował wczoraj w górę o prawie 14 dolarów/t (+6,7%)t i kosztował na zamknięciu 219,2 dolara/t.
Soja. W czwartek sierpniowy kontrakt umocnił się o blisko 8 dolarów/t (+2,2 usd/t) do 374,6 dolara/t na koniec dnia.

Wskaźniki analizy technicznej (dostępne na stronie http://www.barchart.com) dla kukurydzy, pszenicy i soi podpowiadają tendencję wzrostową notowań we wszystkich przedziałach czasowych.

Giełda MATIF w Paryżu

Śladem giełd amerykańskich rosną notowania zbóż i rzepaku na giełdzie Matif. Prognozy mówiące o niższych od ubiegłorocznych zbiorach zbóż w wielu krajach europejskich i Rosji mają wyraźne odbicie we wzrostach cen. Co ciekawa droższe euro w stosunku do dolara nie spowalnia wzrostów a powinno...

Notowania z czwartku:
Kukurydza. Sierpniowy kontrakt podczas wczorajszej sesji zyskał 6,25 euro (3,7%), a na koniec dnia kupujący musieli zapłacić za ten towar 175,25 euro/tonę. Od początku lipca notowania tego kontraktu umocniły się o 10%.
Pszenica.
Kontrakt z terminem wykonania w listopadzie  zakończył dzień ceną o 10,25 euro (+6,2%) wyższą niż w środę, wobec czego tona towaru kosztowała na zamknięciu 176,75 euro – poziom z września 2008 roku. W lipcu ceny wzrosły już o 17,6%.
Rzepak. Wydaje się, że wszyscy na tym rynku uwierzyli, że ceny mogą już tylko rosnąć. Ale wcześniej czy później musi nastąpić zmiana tego trendu. Sierpniowy kontrakt zakończył wczorajszą sesję ceną 371,25 euro/tonę i było to aż o 12,25 euro (+3,4%) więcej niż poprzedniego dnia. Takich cen (podobnie jak na pszenicy) nie notowano od września 2008 roku. +13,4% o tyle wyższe są notowania tego kontraktu w stosunku do końca czerwca.

Wskaźniki analizy technicznej  (dostępne na stronie http://www.barchart.com/)  podpowiadają  większe prawdopodobieństwo wzrostów cen kukurydzy, pszenicy i rzepaku we wszystkich przedziałach czasowych.

Notowania złotego z godziny 10:20  (16-07-2010)
EUR/PLN = 4,085 wobec 4,06 wczoraj rano;
USD/PLN = 3,16   wobec 3,19 wczoraj rano;
CHF/PLN = 3,03   wobec 3,02 wczoraj rano.


Raport przygotował Andrzej Bąk - WGT S.A.

Kurs euro a dopłaty bezpośrednie!!!
Przypominamy zainteresowanym o możliwości zabezpieczenia wysokiego poziomu dopłaty bezpośredniej za 2010 rok związanego z kursem EUR/PLN. Aktualne osłabienie złotego może być dobrym momentem zarówno dla rolników otrzymujących dopłaty jak i eksporterów do skorzystania z transakcji zabezpieczających przed spadkiem kursu euro lub dolara w przyszłości.
Szczegóły dostępne są tutaj