Ceny skupu zbóż w kraju według MRiRW

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe ośmiu raportowanych zbóż spadły, a trzech wzrosły w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 24-go lipca 2022. Zmiany cen średnich (w dół) były znaczne.

Cenę średnią krajową skupu pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1553 zł/t, po spadku o 90 zł/t (-5,5%) w skali tygodnia. W tym samym czasie cena pszenicy paszowej obniżyła się o 1,3% (-13 zł/t) do 1722 zł/t.

W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w zakresie od 1428 zł/t - makroregion Centralno-Wschodni, do 1637 zł/t - makroregion Północno-Zachodni.

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była mniejsza i zawarła się w przedziale od 1599 zł/t (makroregion Centralno-Wschodni) do 1740 zł/t (makroregion Północno-Zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 23,1%, w tym pszenica stanowiła nieco ponad  20%. Udział kukurydzy zmniejszył się do 15,2%, a cena średnia tego zboża wzrosła o blisko 1% do 1432 zł/t.

 

Sprawdź:

Oferty na zboża w Tabeli Ofert - WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 CENY ŚREDNIE skupu W MAKROREGIONACH:

 

 

Ceny zbóż na wykresach:

 

 

 

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW