Diesel nadal drożał w ostatnim tygodniu

Według e-Petrol w połowie 24-go tygodnia 2022 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było zapłacić na krajowych stacjach średnio 7,94 i 7,73 zł/l. Oznacza to, że w ciągu tygodnia cena średnia popularnej 95 spadła o symboliczny grosz na litrze, ale diesel podrożał w tym czasie o 23 gr/l. W hurcie w tygodniu kończącym się 15-czerwca ceny benzyny 95 oktanów obniżyły się o 7 groszy, a litr ON podrożał o 13 groszy. 

Cena średnia autogazu spadła w ciągu tygodnia o 2 grosze do 3,55 zł/l.

Ceny średnie paliw w detalu: 15-06-2022 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 8,54 zł/l (+3 gr/l);
• Pb95: 7,94 zł/l (-1 gr/l);

• ON: 7,73 zł/l (+23 gr/l);
• LPG: 3,55 zł/l (-2 gr/l).

Już dawno zapomnieliśmy o tym, że rząd obniżył stawkę VAT na paliwa z 23% do 8%. Gdyby nie to, ceny benzyny i diesla byłyby o ok. 1 zł/l wyższe niż obecnie. Niższy VAT nie pomaga niestety przedsiębiorcom, którzy płacą cenę netto (odliczają VAT).

W hurcie (PKN Orlen) cena benzyny ustabilizowała się w okolicy 7,90 zł/l z VAT, po spadku o kilkanaście groszy z historycznych maksimów z I tygodnia czerwca. Tymczasem diesel w czerwcu drożeje mocniej i zmniejsza różnicę w stosunku do benzyny. Cena hurtowa ON jest już niespełna 10 groszy na litrze niższa od popularnej benzyny. Nadal jednak ceny hurtowe oleju napędowego są o ponad 40 groszy niższe od rekordu z 9-marca (cena bez VAT).

 

Ceny paliw w kraju:

 

 

Dla porównania, notowania ropy Brent (usd/b) na tle zmian kursu usd/pln (lewa oś):

 

Rynek ropy:

Notowania ropy Brent obniżyły się lekko w ostatnim tygodniu po osiągnięciu ok. 123 usd/b (2-miesięczny szczyt) 8-go czerwca. W środę 15-go czerwca notowania najbliższej serii ropy Brent oscylują w okolicy 120 usd/b, czyli ok. 3 usd/b (ok. 3%) niżej niż przed tygodniem. Niewielka przecena na rynku ropy może być wynikiem powrotu ognisk epidemii Covid-19 w Chinach oraz oczekiwanego spowolnienia, a może nawet recesji, w światowej gospodarce wywołanej podwyżkami stóp procentowych.

Niestety kierowcom nie pomaga gwałtowne osłabienie złotego w stosunku do dolara. Kurs usd/pln zblżył się do 4,50 i jest najwyższy od początku marca. Stąd ostatnie podwyżki cen oleju napędowego mogą wynikać z rosnących cen importu gotowego paliwa.

 

Dzienne ceny paliw w hurcie (bez VAT):

 

 

W ostatnich dniach zmniejsza się różnica w wycenia benzyny i diesla:

 

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com