Ceny skupu zbóż w kraju według MRiRW

Raport MRiRW pokazuje, że ceny średnie krajowe 5 raportowanych zbóż wzrosły, też 5 spadły, a 1 nie zmieniły się w krajowych punktach skupu w tygodniu kończącym się 8-go maja 2022. Zarówno wzrosty jak i spadki cen średnich zbóż najchętniej kupowanych były niewielkie. Warto zauważyć, że wszystkie  drożejące w analizowanym tygodniu zboża oprócz jęczmienia browarnianego, zaliczały jednocześnie swoje historyczne maksima cen średnich.

Cenę średnią pszenicy konsumpcyjnej ustalono w analizowanym tygodniu na 1670 zł/t, po spadku o 0,3% (-7 zł/t) w skali tygodnia. W tym samym czasie wycena pszenicy paszowej zmalała o 0,6% (-11 zł/t) do 1703 zł/t (średnio w kraju). Tydzień wcześniej pszenica ustalała swoje maksima historii raportowania.

W ujęciu regionalnym ceny średnie (regionalne) płacone za ziarno konsumpcyjne pszenicy wahały się w  zakresie od 1651 zł/t - makroregion centralno-wschodni, do 1707 zł/t - makroregion północno-zachodni.

Rozpiętość cen średnich regionalnych pszenicy paszowej była mniejsza i zawarła się w przedziale od 1678 zł/t (makroregion południowy) do 1719 zł/t (makroregion północno-zachodni).

W raportowanym tygodniu udział zbóż konsumpcyjnych w strukturze zakupów wzrósł do 41,2% (+2% w skali tygodnia), w tym pszenica stanowiła 39,2%. Udział kukurydzy w skupie wzrósł do 27% z 24,1% tydzień wcześniej. Wzrosła też o 0,4% (+6 zł/t) cena średnia kukurydzy do 1463 zł/t (oznacza to nowy historyczny rekord).

 

Sprawdź:

Oferty na zboża w Tabeli Ofert - WGT (złóż swoją ofertę kupna/sprzedaży)

Notowania zbóż i rzepaku w Paryżu

 

Pełne dane MRiRW:

 

Ceny średnie zakupu zbóż w podmiotach skupowych w Polsce:

 

 CENY ŚREDNIE skupu W MAKROREGIONACH:

 

 

Ceny zbóż na wykresach:

 

 

 

Porównanie aktualnych cen netto (bez VAT) wybranych towarów
w przedsiębiorstwach z cenami w analogicznym okresie roku 2021 i 2020.
- (na podstawie ZSRIR)

 

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło: MRiRW