Poprawa pogody i złe nastroje na rynkach globalnych wymusiły przeceny zbóż i oleistych

Poniedziałkowa korekta w notowaniach pszenicy pogłębiła się wczoraj. We wtorek notowania tego zboża spadały na zamknięciu sesji po obu stronach Atlantyku. Długo oczekiwane opady deszczu w Rosji i na terenach upraw amerykańskiej pszenicy ozimej przeważyły wpływ raportu Crop Progress, który pokazał bardzo zły stan zasiewów tego zboża w USA. Przeceny objęły pozostałe amerykańskie kontrakty oraz unijny i kanadyjski rzepak. Na lekkim plusie dzień zamknęła jedynie kukurydza w Paryżu.

Od początku tygodnia złe nastroje panują na globalnych rynkach akcji i surowców. Światowa gospodarka hamuje w sytuacji gdy wzrost gospodarczy utrzymuje się już tylko w Chinach. Jest to konsekwencja wprowadzania kolejnych restrykcji w krajach, które nie radzą sobie z pandemią koronawirusa (zalicza się do tego grona cała Europa). Dodatkowa niepewność na rynku akcji wynika ze zbliżających się wyborów prezydenckich w USA. Sytuacja ta sprzyja wycofywaniu się części inwestorów finansowych z ryzykownych aktywów, też z inwestycji w zboża i kompleks sojowy. Przypominam, że inwestorzy spekulacyjni zajmują olbrzymich rozmiarów długą pozycję netto w wymienionych kontraktach na giełdzie w Chicago. Realizacja zysków lub tylko brak nowych zakupów spekulacyjnych musi doprowadzić do przecen, ponieważ z bardzo wysokich notowań korzystają farmerzy, którzy sprzedają kontrakty futures.

Silna korekta spadkowa widoczna jest na rynku ropy. Wczoraj wprawdzie dzień zamknął się na plusie, ale ropa odrobiła w ten sposób tylko część poniedziałkowej przeceny, a jej notowania spadają także dzisiaj. Spadające ceny ropy ciągną w dół oleje roślinne i nasiona rzepaku. Listopadowa seria na unijny rzepak zbliża się do zakończenia obrotu (koniec października), stąd zmienność notowań jest jeszcze większa. W środę w południe rzepak traci kolejne 6 euro (-1,6%).

 

Zamknięcie wtorkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych - 27.10.2020:

Andrzej Bąk - eWGT

Źródło notowań: www.barchart.com