Ostatni tydzień przyniósł stabilizację cen benzyn i lekki spadek cen oleju napędowego na krajowych stacjach paliw

Za litr ON trzeba zapłacić średnio 4,97 zł (-2 grosze w ciągu tygodnia), podczas gdy benzyna 95-oktanów ponownie została wyceniona na 4,96 zł/l. Stacje paliw odbudowują głodowe marże, korzystając ze spadku cen w hurcie. W skali tygodnia ceny hurtowe obu wymienionych paliw spadły o 5-6 groszy na litrze.

Na giełdowym rynku obserwujemy tygodniową stabilizację po 15% przecenie z drugiej połowy września. Wydobycie surowca w Arabii Saudyjskiej wróciło do poziomów sprzed zamachów terrorystycznych z 14 września. Jednocześnie Amerykanie biją kolejne rekordy krajowej produkcji, a spowolnienie w światowej gospodarce budzi obawy o popyt.

Na rynku walutowym złoty odzyskuje siłe w stosunku do dolara, co dodatkowo sprzyja tańszym zakupom ropy (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie.

Wydaje się jednak, że nie można liczyć na większe spadki cen detalicznych paliw ze względu na utrzymujące się przez kilka tygodni ujemne marże na sprzedaży diesla i niewielkie w przypadku Pb95. Dodatkowo, po wyborach parlamentarnych zniknie czynnik polityczny kształtowania cen przez państwowe rafinerie.

 

 

Ceny średnie paliw w detalu: 09-10-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,29 zł/l (0 gr/l);
• Pb95: 4,96 zł/l (0 gr/l);
• ON: 4,97 zł/l (-2 gr/l);
• LPG: 1,97 zł/l (-1 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 19 groszy, w ostatnim tygodniu (41) marża spadła do 4 groszy.

Średnia marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 12 groszy, ale w ostatnim tygodniu (41) marża wyniosła 1 grosz (wzrosła z minus 2 groszy przed tygodniem)

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe+VAT) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

 

Ceny hurtowe diesla są o ok. 10 groszy na litrze wyższe niższe niż popularnej Pb95:

 

-
 

 

 

Średnia marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (PKN Orlen, w cenie jest VAT):

 

 

 

Rynek ropy (na 10-10-2019)

Po trwającej dwa tygodnie fali spadków notowania ropy ustabilizowały się w I dekadzie października. Ropa WIT od 3-października oscyluje wokół poziomu 52,5 dolara za baryłkę, a odmiana Brent wyceniana jest na lekko ponad 58 usd/b.  Na giełdowym rynku ropy mamy za sobą drugi z rzędu tydzień silnych spadków notowań, które sprowadziły ceny do poziomu najniższego od początku września. Od szczytu z 16-września, czyli pierwszej sesji po ataku na wielką saudyjską rafinerię ropa WTI potaniała o ok. 15%. Zmalały obawy o światową podaż surowca, ponieważ Arabia Saudyjska w ciągu kilku tygodni przywróciła dostawy ropy na poziomie nawet wyższym niż przed zamachem terrorystycznym na rafinerie (14-września). Dodatkowa presja na ceny wynika z rekordowej produkcji ropy w USA i trwającego od czterech tygodni wzrostu zapasów. W ostatnim tygodniu amerykańskie wydobycie surowca wzrosło do rekordowych 12,6 mln baryłek dziennie po kilku tygodniach stabilizacji w przedziale  wydobycie 12,4 - 12,5 mln baryłek.

Konflikt na linii USA-Iran ucichł, a inwestorzy większą uwagę przywiązują do strony popytowej rynku. Brak postępów w wojnie handlowej dwóch największych gospodarek (USA-Chiny) budzi obawy tempo wzrostu gospodarczego i popyt na surowce energetyczne. Wymienione czynniki skłoniły kapitał spekulacyjny do masowej sprzedaży kontraktów na ropę WTI w tygodniu kończącym się 1-października (patrz wykres).

Na rynku walutowym złoty odzyskuje siłę w stosunku do dolara, co dodatkowo sprzyja tańszym zakupom ropy (też paliw gotowych) przez krajowe rafinerie.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że importujemy aż 27% ON i 8% benzyn (dane za I kw. 2019).   

 

 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

 

Notowania ropy WTI (usd/baryłkę) na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

Produkcja ropy w USA (mln baryłek dziennie):

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: