Ceny paliw spadły o kilka groszy w tygodniu kończącym się 14 sierpnia, ale wpływ rekordowo drogiego dolara zaczyna być widoczny w cenach hurtowych

Po wielu tygodniach stabilizacji dopiero w połowie sierpnia dało się zauważyć kilkugroszowe spadki cen średnich benzyn i oleju napędowego. Aktualna średnia cena benzyny 95 oktanów wynosi 5,11 zł/l, a w przypadku oleju napędowego 5,03 zł/l. W tym czasie cena LPG spadła o 1 grosz, do 1,99 zł/l.

Ceny średnie benzyn i ON prawie nie zmieniały się przez blisko 2 miesiące. Stacje paliw brały na siebie zmiany cen hurtowych. Drożejące paliwa w hurcie powodowały, że marże stacji paliw obniżały się do tylko 1-2 grosze/litr, a w skrajnych momentach były nawet ujemne. W analizowanym tygodniu nastąpił jednak znaczący spadek cen hurtowych, co pozwoliło na odbudowanie średnich marż stacji do poziomu 16 gr/l (ON) i 25 gr/l (Pb95). Na dalsze spadki cen nie powinniśmy jednak liczyć, ponieważ w ostatnich dniach ropa odbiła lekko w górę po informacjach, że przedstawiciele USA i Chin powrócą do negocjacji handlowych. W tym czasie mocno osłabił się polski złoty. Kurs USD/PLN znacznie przekroczył poziom 3,90 (14-08-2019) i jest najwyższy od kwietnia 2017 r. Nic więc dziwnego, że daje się już zauważyć wzrost cen paliw w hurcie.

 

Ceny średnie paliw w detalu: 14-08-2019 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 5,45 zł/l (-4 gr/l);
• Pb95: 5,11 zł/l (-5 gr/l);
• ON: 5,03 zł/l (-5 gr/l);
• LPG: 1,99 zł/l (-1 gr/l).

(Patrz ceny paliw w Polsce)

 

Średnia marża stacji paliw na 1 litrze Pb95 wyniosła:

  • 2017 r: 17 groszy,
  • 2018 r: 20 groszy,
  • 2019 r: 20 groszy, w raportowanym jest to 25 groszy na litrze.

Średnia marża na 1 litrze ON wyniosła:

  • 2017 r: 13 groszy,
  • 2018 r: 9 groszy,
  • 2019 r: 16 groszy (tyle samo co w raportowanym tygodniu).

Obliczono na podstawie cen publikowanych przez PKN Orlen (ceny hurtowe) i e-Petrol (ceny średnie na stacjach paliw)

 

Zmiany cen paliw w skali roku:

 

ZMIANY CEN ŚREDNICH PALIW W HURCIE (PKN-Orlen) i DETALU:

 

 

 

W ujęciu tygodniowym ceny hurtowe diesla są wyższe niższe niż popularnej Pb95:

 


 

 

 

Średnia marża stacji paliw w ujęciu tygodniowym (PKN Orlen-w cenie jest VAT):

 

 

 

Rynek ropy

W połowie sierpnia napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie zeszły na drugi plan. Aktualnie największy wpływ na notowania ropy mają doniesienia z frontu wojny handlowej na linii USA-Chiny. Donald Trump wytacza kolejne działa w postaci nowych ceł na importowane do USA towary. Chiny odpowiadają zamrożeniem zakupów towarów rolnych pochodzących z USA i dewaluacją własnej waluty. Eskalacja konfliktu miedzy dwoma największymi gospodarkami oraz napływające z różnych stron świata dane pokazujące spowolnienie gospodarcze, budzą uzasadnione obawy o popyt na ropę. Wprawdzie kraje OPEC i Rosja kontynuują ograniczenie wydobycia, to jednak rośnie ono u pozostałych producentów, w tym w USA. To wszystko sprawia, że notowania ropy zaliczyły na początku sierpnia swoje 8-miesięczne minima (ok. 55 usd/b ropy Brent). W ostatnich dniach ropa odbiła lekko w górę po informacjach, że przedstawiciele USA i Chin powrócą do negocjacji handlowych. W tym czasie mocno osłabił się (do dolara) także polski złoty. Stąd daje się już zauważyć wzrost cen hurtowych paliw.

 

 

 

Notowania ropy Brent (usd/baryłkę) na tle zmian kursu USD/PLN:

 

 

 

 

Notowania ropy WTI na tle pozycji rynkowej (netto) funduszy hedgingowych:

 

 

 

Andrzej Bąk - WGT S.A.

Źródło cen: