Początek roku przynosi wyższe ceny skupu większości zbóż

Tygodniowy raport MRiRW (31.12 - 06.01.2019) pokazuje powrót do tendencji wzrostowej na krajowym rynku zbóż. Na dziewięć zbóż, dla których wyznaczono cenę średnią krajową, aż siedem podrożało, a cena tyko dwóch spadała w skali tygodnia.

Minimalnie, bo o symboliczną złotówkę potaniało żyto paszowe – wycenione na 725 zł/t. Większy spadek ceny średniej odnotowano w przypadku owsa paszowego. Tona tego zboża kupowana była średnio po 704 zł, czyli o 55 zł taniej niż przed tygodniem.
Wśród zbóż drożejących znalazła się pszenica, jęczmień, żyto konsumpcyjne, pszenżyto i kukurydza. Warto zauważyć, że w większości przypadków ceny średnie krajowe wyznaczyły swoje nowe wieloletnie maksima, a kukurydza (752 zł/t) tak droga nie była od września ubiegłego roku. Przedsiębiorstwa skupowe płaciły średnio za pszenicę konsumpcyjną 847 zł/t, w porównaniu do 834 zł/t tydzień wcześniej. Za ziarno przeznaczone na paszę płacono średnio 846 zł/t (- 5 zł/t w ciągu tygodnia). Drożej od pszenicy płacono tylko za jęczmień browarniany, którego cena średnia krajowa zbliżyła się do 900 zł/t. Powyżej 800 zł/t kosztował średnio jęczmień paszowy, podczas gdy pszenżyto zbliża się do tego poziomu (788 zł/t). Najniższe ceny skupu (przedział 704-725 zł/t) dotyczyły w analizowanym tygodniu owsa paszowego i żyta.

Rolnicy mogą się tylko cieszyć z rozwoju sytuacji, ponieważ aktualne poziomy cen są najwyższe od lat i o 20%-40% wyższe niż rok temu.

 

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: MRiRW

 


Ceny pszenicy w kraju:

 


Notowania pszenicy w Paryżu:

 

 

Pełne dane MRiRW:

 

Średnie ceny (bez VAT) w wybranych przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
(daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia)
 

Źródło: MRiRW

 

 

CENY ŚREDNIE W MAKROREGIONACH:

 

Źródło: MRiRW