Kapitał spekulacyjny sprzedawał kontrakty na kukurydzę i soję, ale kupował na pszenicę, w tygodniu kończącym się 16 sierpnia

Z danych CFTC (U.S. Commodity Futures Trading Commission) opublikowanych w piątek, wynika że inwestorzy finansowi (Managed Money) w tygodniu kończącym się 16-sierpnia nadal sprzedawali (netto) kontrakty futures i opcje na kukurydzę, soję i śrutę sojową. O ile jednak w przypadku soi i śruty sojowej redukowane były głównie długie pozycje spekulacyjne, to w kukurydzy inwestorzy ci zwiększyli swoje zaangażowanie w "grę" na dalsze spadki cen (pozycja krótka).

W raportowanym tygodniu ukazał się, zaskakująco dobry, raport USDA (12-sierpnia), który zapowiada rekordowe zbiory zbóż i soi na świecie w sezonie 2016/17. Przyczynić się mają do tego głównie Stany Zjednoczone, dla których USDA zrewidował mocno w górę tegoroczną produkcję kukurydzy i soi.

Redukowanie długiej pozycji netto w soi (wycofywanie się z "zakładów" na wzrosty cen) trwa nadal

W tygodniu kończącym się 16-sierpnia fundusze hedgingowe sprzedały netto 11 tys. kontraktów na soję, zmniejszając swoją długą pozycję netto do poziomu 102 tys. kontraktów.

Rosną „zakłady” na spadek cen kukurydzy w Chicago
W ciągu analizowanego tygodnia (10-16 sierpnia), kapitał spekulacyjny sprzedał netto 24 tys. kontraktów na kukurydzę, a w ostatnich 3 tygodniach ok. 100 tys., zwiększając swoje zaangażowanie w pozycje krótkie (zarabiają na spadkach).
Warto zauważyć, że fundusze hedgingowe ponownie zaczęły kupować kontrakty na olej sojowy, którego ceny rosły śladem gwałtownie drożejącego oleju palmowego oraz ropy naftowej.

W Chicago, od trzech tygodni trwa realizacja zysków z krótkich pozycji w pszenicy
Pszenica SRW drożała w Chicago, trzeci tydzień z rzędu, za sprawą redukowania spekulacyjnych krótkich pozycji. 26 lipca pozycja krótka netto w pszenicy SRW, zajmowana przez inwestorów finansowych osiągnęła rekordowe 130,2 tys. kontraktów. W ciągu analizowanego tygodnia fundusze hedgingowe (od)kupiły netto 13 tys. kontraktów, a w ciągu ostatnich 3 tygodni blisko 25 tys. kontraktów, zmniejszając pozycję krótką netto do 106 tys kontraktów.

Pozycja netto inwestorów spekulacyjnych na zamknięciu z 16 sierpnia 2016, (zmiana tygodniowa):

  • Chicago kukurydza: -161.479 (-24.403);
  • Chicago pszenica (SRW): -105.738 (+12.916);
  • Chicago soja: +101.900 (-11.096);
  • Chicago śruta sojowa: +47.504 (-4.745);
  • Chicago olej sojowy: +39.055 (+31.854).



(+) pozycja długa netto – przewaga kupionych kontraktów (zarabia na wzrostach notowań);
(-) pozycja krótka netto – przewaga sprzedanych kontraktów (zarabia na spadkach notowań);
Zmiana tygodniowa:
(+) zakup netto kontraktów w ostatnim tygodniu;
(-) sprzedaż netto kontraktów w ostatnim tygodniu.

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: CFTC