Ceny zbóż według Min. Rol.

W tygodniu 13 - 19.06.2016, dominowały wzrosty cen w krajowych punktach skupu zbóż. Na 11 zbóż raportowanych przez Min. Rol., aż 10 odnotowało wyższą cenę średnią w kraju, a tylko cena średnia żyta konsumpcyjnego obniżyła się o symboliczną złotówkę. Nierzadko ceny średnie zbóż rosły o około 20 zł/t, a rekordzistą był owies paszowy, który podrożał (w ciągu tygodnia) średnio w kraju o 4,6% (+25 zł/t) do 573 zł/t.

Znaczny wzrost ceny średniej (dokładnie 18 zł/t) odnotowały takie zboża jak: jęczmień konsumpcyjny i paszowy oraz pszenica konsumpcyjna. Ziarno konsumpcyjne pszenicy podrożało średnio o 2,8% i wycenione zostało na 654 zł/t. Cena tej pszenicy rosła we wszystkich trzech makroregionach, gdzie wyceniana była średnio od 640 zł/t w makroregionie południowym, do 669 zł za tonę w makroregionie centralno-wschodnim.
W raportowanym tygodniu pszenica paszowa podrożała średnio w kraju z 655 zł/t do 662 zł/t, tu jednak wyższe ceny (+6 zł/t średnio, do 664 zł/t) odnotowano jedynie w makroregionie północno-zachodnim, podczas gdy w makroregionie południowym cena średnia tego ziarna nie uległa zmianie i wyniosła 627 zł/t, a w makroregionie centralno-wschodnim pszenica paszowa minimalnie staniała do 653 zł/t.
Dane ministerialne pokazują utrzymywanie się tendencji wzrostowej dla średniej ceny krajowej kukurydzy. Osiągnęła ona poziom 704 zł/t i była najwyższa od tygodnia kończącego się 13-września 2015 roku. Warto jednak zauważyć, że ceny średnie kukurydzy spadły, w skali tygodnia, w makroregionie południowym, podczas gdy wzrosły w dwóch pozostałych.

Andrzej Bąk – www.ewgt.com.pl
https://www.facebook.com/eWGTsa
Źródło: Min. Rol.


Porównanie średnich cen zbóż z ostatnich trzech lat:

 

 

 

Średnie ceny (bez VAT) w przedsiębiorstwach prowadzących ZAKUPY ZBÓŻ:
Daty podane w tabeli oznaczają ostatni dzień analizowanego tygodnia (poniedziałek - niedziela).

 

 

 

Źródło: Min. Rol.