Ceny zbóż w kraju według Min. Rol.

W tygodniu 16 - 22.11.2015 zwiększyła się, do dziewięciu (z jedenastu monitorowanych), liczba gatunków zbóż, których cena, średnia w kraju, zwiększyła się w przedsiębiorstwach skupowych. Wzrosty ceny średniej sięgały od 2 do 29 zł/t, w tym trzy gatunki (kukurydza, owies konsumpcyjny i jęczmień browarniany) podrożały o  10 i więcej zł/t. O ile, z uwagi na niewielką ilość danych statystycznych, 25 złotowy wzrost ceny średniej krajowej owsa konsumpcyjnego do 592 zł/t, jest mało wiarygodny, to już blisko 30 złotowa podwyżka średniej krajowej ceny skupu kukurydzy do 676 zł/t, pokazuje prawdziwe tendencje na rynku. W skupie, kukurydza stanowiła trochę ponad 12% i jej udział systematycznie spada.

Do lekko drożejących zbóż, w omawianym tygodniu, należała pszenica, w przypadku ziarna skupowanego na cele konsumpcyjne, cena średnia krajowa zwiększyła się o  4zł/t do 687 zł/t. Wzrost cen pszenicy konsumpcyjnej dotyczył tylko dwóch z trzech makroregionów. Na południu kraju ceny minimalnie spadły, w Makroregionie Południowym  ustalono cenę średnią na 676 zł/t (-3 zł/t), podczas gdy w pozostałych dwóch ceny zwiększyły się o 6 zł/t i wyniosły 695 zł/t w Makroregionie Centralno-Wschodnim i 691 zł/t w Makroregionie Północno-Zachodnim.
Więcej podmioty skupowe płaciły za ziarno paszowe pszenicy, jego cena średnia krajowa wzrosła w ciągu tygodnia o 8 zł/t do 695 zł/t. Wzrost cen został odnotowany we wszystkich trzech makroregionach, najwyżej wyceniano to ziarno w Makroregionie Północno-Zachodnim – średnio na 704 zł/t, po 676 zł/t (średnio) skupowano pszenicę paszową w Makroregionie Centralno-Wschodnim i tradycyjnie już, najmniej płacono w Makroregionie Południowym – średnio 671 zł/t. Wzrost cen pszenicy połączony był z rosnącym udziałem tego zboża w strukturze zakupów z 69% (tydzień wcześniej) do 73%.


Andrzej Bąk – WGT S.A.

 

Szczegółowe dane (Źródło: Min. Rol.)